Po raz drugi Wojewódzki Urząd Pracy włączył się w akcję profilaktyki i edukacji zdrowotnej kobiet bezrobotnych i poszukujących pracy, które ukończyły 45 lat. Organizatorem przedsięwzięcia jest Akademia Zdrowia i Urody.
W grudniu 2007 r., w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Akademia Zdrowia i Urody przeprowadziła badania dla 670 bezrobotnych z Warszawy. Skorzystały one m.in. z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.
W tym roku Akademia Zdrowia i Urody organizuje Weekendowy Uniwersytet Zdrowia dla kobiet, które skończyły 45 lat, poszukują pracy lub obawiają się, że ją stracą.
Szkolenie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu ? Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Zajęcia, które poprowadzą wybitni eksperci i lekarze ? specjaliści z różnych dziedzin medycyny, odbędą się 18-19 października b.r. w Centrum Finansowym Puławska w Warszawie. Udział w kursach jest bezpłatny, organizator pokrywa koszty dojazdu, wyżywienia, dla osób spoza Warszawy także noclegu.
Wykładowcy powiedzą, jak radzić sobie ze stresem wieku dojrzałego, przeciwdziałać chorobom i dolegliwościom pojawiającym się w tym okresie życia, jak skutecznie redukować masę ciała, dobrze wyglądać, a także jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą i dobrze się zaprezentować. Ponadto wszystkie uczestniczki zajęć mogą skorzystać z badań profilaktycznych w kierunku m.in: otyłości (BMI), cukrzycy, ciśnienia tętniczego i cholesterolu i trójglicerydów.
W drugiej połowie listopada, we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie, Akademia Zdrowia i Urody planuje drugą turę bezpłatnych badań profilaktycznych dla około 1000 kobiet. Listopadowe badania będą dotyczyły: pomiaru cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, cholesterolu i glicerydów, spirometrii, cytologii, mammografii, dermatoskopii, nadwagi i otyłości (BMI), densytometrii.
Zapisy na Weekendowy Uniwersytet Zdrowia będą trwały do 16 października. Można zapisać się telefonicznie: (022) 521 42 24 oraz pod adresem e-mail: aziu@akademiazdrowia.org
Szczegółowe informacje na stronie www.akademiazdrowia.org.
Wiesława Lipińska
Rzecznik prasowy WUP
Zdrowie to odżywianie. Dla Polaka chleb jest ważny. Powinniśmy zatem poznać naukowe odkrycie roku 2008 (medycyna, biologia).
Przepis WZORCOWY wypieku chleba typu KR-IRL (mini chlebki).
Kaszę jaglaną oraz ryż biały (lepiej się klei) gotujemy w jednym garnku ok. 20 minut. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 15 minut. Przyprawy to: sól kamienna nie oczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania.
Ugotowane kasza i ryż wchłaniają wtedy całą użytą do gotowania resztę wody, co następnie ułatwia formowanie i lepsze klejenie się tzw. mini chlebków.
Dużą łyżką stołową nabieramy zmieszaną masę tj. kaszę z ryżem i z takiej objętości formujemy chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami).
Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy.
Pieczemy w piekarniku (temp. 200oC przez ok. 30 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia.
Przepis ten jest zamieszczony na stronie internetowej, adres: http://www.magdalirl.com.pl
Książka pt.: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Szczegółowa identyfikacja chleba typu KR-IRL (mini chlebki):
1. białko roślinne 10,5%, 2. tłuszcz roślinny 2,9%, 3. węglowodany niskie 78,9%, 4. witaminy: z grupy B (B1, B2, B6, PP), E, 5. składniki mineralne: fosfor, wapń, magnez, cynk, żelazo i mangan, 6. błonnik 3,2%
7. woda ok. 5-7%
Poziom cukru po spożyciu takiego chleba przez ok. 4-5 godzin utrzymuje się we krwi w kategoriach zalecane
i dozwolone, powodując tym samym trwałe uczucie pełnej sytości (szczególnie ważne dla chorych na cukrzycę).
Człowiek odczuwa również ogromną energię, którą wnoszą węglowodany dostarczone w dużej przecież ilości.
Witaminy i składniki mineralne, podobnie jak i wszystkie pozostałe składniki są w tym chlebie bezsprzecznie w najlepszym gatunku.
Ryż obniża przecież poziom złego-LDL cholesterolu we krwi, o czym powszechnie wiadomo.
Chleb typu KR-IRL (tzn. mini chlebki) po upieczeniu smakuje jak luksusowy produkt zbożowy upieczony bez skórki w tosterze. Można go przechowywać w chłodziarce przez ponad 7 dni. Na śniadanie i kolację zaleca się spożywanie 2-3 (mini chlebków) tj. kromek średniej wielkości (150-200 g), jako wariant odżywienia minimum.
Spożycie chleba typu KR-IRL GWARANTUJE powrót do sylwetki bez nadwagi i otyłości w okresie 3-8 m-cy oraz wzorcowe odżywienie komórek nerwowych mózgu tj. polepszenie kreatywności myślenia, również dużą energię eliminującą zmęczenie.
P. S. Chleb typu KR-IRL pieczemy osobiście czyli toksyny = 0% (polepszacze, konserwanty, spulchniacze i inne trucizny, zwyczajnie co oczywiste, ich nie dodajemy).
Szczerze zachęcam do skorzystania z przepisu. To zdecydowanie jest przełom w żywieniu.
K. J. W-wa
Przepis na w/w chlebek p.Konrad powinien umieścić na „żyj zdrowo forum”. Zostałby pewnie sprawdzony dodatkowo. Zgodnie z encyklopedią zdrowia „Jedz zgodnie z grupą krwi” D’Adamo, ryż i proso należą do zbóż nieszkodliwych, ale już w nowych książkach z serii „Zwalcz chorobę dietą zgodną z grupą krwi” (m.in. Cukrzyca) produkty te w przypadku właścicieli grupy krwi”0″ przechodzą do kategorii obojętne dozwolone rzadko, a więc porcje 2kromek są dozwolone tylko 2 razy w miesiącu. Podobnie jest z prosem, w przypadku grupy krwi”A”, a ryżem, przypadku grupy krwi „B”, a więc w przypadku diabetyków w/w grup krwi należy do tego chlebka podchodzić sceptycznie. Może, aby wyniki były dobre (po uwzględnieniu danych D’Adamo) chlebek był testowany na grupie diabetyków z grupą krwi „AB”?