Cud nad Wisłą produkt turystyczny

W Zielonce odbyły się warsztaty w ramach Programu Rozwoju i Promocji Produktu turystycznego ?Cud nad Wisłą”. Realizuje go Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Zielonkowkim Forum Samorządowym.

W 2007 roku Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, przy współpracy partnerów lokalnych, opracowała Strategię Rozwoju Turystyki w Województwie Mazowieckim na lata 2007-2013. W części diagnostycznej zdefiniowano podstawowe problemy hamujące rozwój turystyki na Mazowszu, do których należy przede wszystkim dysproporcja pomiędzy istniejącym potencjałem antropogenicznym a stopniem jego wykorzystania.

Oznacza to, że województwo cechują ciekawe i unikalne walory, które nie przekładają się na funkcjonowanie atrakcyjnych produktów turystycznych. – Pozostaje to w korelacji również z brakiem odpowiedniego wykorzystania i wyeksponowania dziedzictwa kulturowego województwa w postaci ciekawej oferty kulturowej, spełniającej nie tylko funkcje turystyczne, ale również istotne funkcje społeczne, edukacyjne, a także gospodarcze – mówi Grzegorz Grabowski, pomysłodawca wdrożenia projektu i jego koordynator.

Turysta coraz bardziej wyrafinowany

Dziedzictwo kulturowe jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi turystyki. – Mimo dominującego wzoru turystyki masowej, coraz wyraźniejsze jest, wyodrębnianie się nurtu turystyki kulturowej – dla której obiektem zainteresowania jest lokalna tradycja oraz kultura – podkreśla nasz rozmówca.

W opublikowanym w 2007 roku raporcie Europejskiej Komisji Turystyki, stwierdza się, że obserwowany jest stały wzrost poziomu wykształcenia turystów i osób podróżujących, w związku z czym należy się spodziewać, że w najbliższym czasie ?będzie to skutkowało wyborem, przez turystów, regionów posiadających bogaty asortyment atrakcji, w których istotną rolę odgrywają: sztuka, kultura i historia, tzn. imprez  bardziej wyrafinowanych, o większych walorach edukacyjnych, związanych z rozwojem duchowości.”

– Zidentyfikowane w raporcie trendy rozwoju turystyki są przekonywującym argumentem, przemawiającym za tym, by wspierać najbardziej interesujące inicjatywy mające na celu identyfikację i promocję elementów świadczących o tożsamości regionalnej, a jednocześnie tworzyć z nich ?bazę”, wokół której będzie powstawała infrastruktura turystyczna – uważa Grabowski.

Kształtuje patriotyzm

Dziedzictwo kulturowe to także istotny element kształtowania  postaw patriotycznych. – Służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Przygotowuje młodych do pełnienia ról prospołecznych. Edukacja patriotyczna, w oparciu o zasoby kulturowe, jest wartością uniwersalną i jest ściśle powiązana z edukacją regionalną.

Wzmacnianie i utrwalanie dumy, bazującej na wartościach kulturowych, wyniesionych z tradycji regionu oraz dawnych wydarzeniach związanych z Mazowszem, umożliwia rozwój oferty turystycznej na niej bazującej. Ta niepowtarzalna specyfika tradycji regionu będzie atrakcją przyciągającą do regionu – podkreśla koordynator projektu.

Pod pojęciem produktów turystycznych rozumie się oferowaną na rynku, spójną kompozycję elementów, pozwalających nabywcy na spełnienie różnych potrzeb i celów determinujących podróż turystyczną. – Realizacja przedmiotowego projektu ułatwi turystom poznawanie i sprawne poruszanie się między miejscami na Mazowszu będącymi największymi zidentyfikowanymi atrakcyjami turystycznymi, umożliwi lepsze poznanie przedmiotów kultury materialnej i duchowej, które w sposób autentyczny przedstawiają historię oraz wartości kulturowe, zarówno przeszłe, jak i teraźniejsze – zauwaa.

Bitwa Warszawska 1920 r. nierozerwalnie kojarzona z Mazowszem, to zasoby rzeczy nieruchomych i ruchomych, wraz ze związanymi z nim wartościami duchowymi, zjawiskami historycznymi. Powszechnie uważane są za szczególnie godne ochrony dla dobra społeczeństwa i jego rozwoju. – Wiedza o nich powinna być przekazana następnym pokoleniom z uwagi na zrozumiałe i akceptowane wartości historyczne, patriotyczne i artystyczne.

Mają one znaczenie dla tożsamości i ciągłości rozwoju politycznego, społecznego i kulturalnego, nie tylko Mazowsza ale całego kraju i Europy – kończąc dodaje Grzegorz Grabowski.
Projekt obejmuje całe Mazowsze ale jego istotne elementy znajdują się w naszym powiecie. W naszym projekcie wszystkie miejsca związane z wydarzeniami 20 roku będą traktowane tak samo bo są równie ważne.

Red.