JPK na żądanie ? o nowych obowiązkach przedsiębiorców rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem, właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? Za nami połowa wakacji. Czy środek letniej kanikuły to rzeczywiście czas na rozmowę o podatkach?
? Chociaż wakacje to czas odpoczynku to również jest to czas dobry jak każdy inny na rozmowę o podatkach.
? O czym dziś będziemy rozmawiać?
? Mówiliśmy już o tym w czerwcu, ale przypomnę: od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, muszą przekazywać struktury JPK na żądanie organów podatkowych w trakcie postępowania podatkowego, czynności sprawdzających, kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej.
? Czy przedsiębiorca musi takie pliki przygotować samodzielnie?
? Oczywiście doradca podatkowy, czy biuro rachunkowe, które reprezentuje firmę może wyręczyć kontrolowanego w tym obowiązku.
? O jaki Jednolity Plik Kontrolny dokładnie chodzi?
? Tak naprawdę chodzi o kilka różnych plików. JPK na żądanie obejmuje 6 struktur: Księgi rachunkowe ? JPK_KR, Wyciąg bankowy ? JPK_WB, Magazyn ? JPK_MAG, Faktury VAT ? JPK_FA, Podatkowa księga przychodów i rozchodów ? JPK_PKPIR, Ewidencja przychodów ? JPK_EWP.
? Czy jednego przedsiębiorcę dotyczą te wszystkie struktury?
? No nie, jedynie część, w zależności od tego, które z powyższych ewidencji prowadzi elektronicznie, przy użyciu komputera. Jako przykład podam, że jeden przedsiębiorca będzie składał JPK_PKPIR albo JPK_EWP, albo JPK_KR w zależności od tego jaką ewidencję podatkową prowadzi ? odpowiednio albo podatkową książkę przychodów i rozchodów, albo ewidencję przychodów, albo księgi rachunkowe. Dodatkowo, jeśli ten przedsiębiorca prowadzi hurtownię i ewidencję towaru prowadzi przy użyciu komputera, a w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie, żeby tak nie było, to będzie musiał przygotować plik JPK_MAG jeśli organ podatkowy tego od niego zażąda.
? A ile jest czasu na przekazanie JPK na żądanie?
? Podatnik będzie miał nie mniej niż trzy dni na przekazanie pliku JPK na żądanie organu, ale dokładny termin będzie wyznaczony w wezwaniu.
? Trzy dni to nie jest dużo czasu.
? W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność księgowej) podatnik będzie mógł zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie wskazanego terminu.
? A jak przekazać taki plik JPK?
? Na pewno nie wysyła się go mailem. Można go przekazać poprzez darmową aplikację Klient JPK 2.0 albo przekazać na pendrive, albo płycie CD.
? A co jeśli podatnik prowadzi książkę przychodów i rozchodów papierowo?
? W takim przypadku do kontroli przekazuje dokumentację papierową ? nie ma obowiązku przetworzenia ewidencji na format JPK.
? A można nie przekazywać plików JPK na żądanie?
? Tak jak wspomniałem: jeśli podatnik prowadzi ewidencje podatkowe w formie papierowej to nie ma obowiązku przekazywania plików JPK na żądanie, ale jeśli podatnik prowadzi firmowe rozliczenia przy użyciu komputera i celowo nie składa plików JPK na żądanie, to wtedy naraża się na sankcje karne skarbowe.
? Jakie to sankcje?
? Począwszy od mandatu na kilkumilionowej karze skończywszy.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl