W minioną niedzielę (5 sierpnia) w Pałacu w Chrzęsnem odbył się wernisaż kończący IV Ogólnopolski Plener Malarsko-Fotograficzny ?Chrzęsne 2018? pt. tytułem ?Uroki naszej ziemi?. Wernisaż rozpoczął koncert w wykonaniu Małgorzaty Marczyk ? fortepian i Wojciecha Urbanowskiego ? śpiew (bas-baryton).
Wystawa poplenerowa składa się z trzech części:
a) wystawa zbiorowa prac wykonanych w trakcie pleneru odbywającego się w dniach 24 lipca ? 6 sierpnia, ukazujących uroki naszej ziemi ? ciekawe zaułki przyrodnicze, architekturę oraz faunę i florę. Znajdują się tu prace następujących artystów: Włodzimierza Cerańskiego z Warszawy, Ewy Mendali z Gniezna, Ewy Kowalczyk-Ważny z Żor na Śląsku, Danuty Rasińskiej z Wołomina, Gabrieli Czarneckiej z Wołomina, Marii Szrejter z Warszawy, Marii Brzostek z Mrągowa, Marioli Falkowskiej z Warszawy, Maryli Beniger z Warszawy, Małgorzaty Szala z Tych, Krzysztofa Szala z Tych, Barbary Zatorskiej ze Szczecina, Marii Celm ze Szczecina, Anna Magulskiej ze Szczecina, Mieczysława Bugnackiego z Małkini, Zbigniewa Dziwosza z Warszawy, Zdzisławy Ludwiniak z Wołomina, siostry Natanaeli Błażejczyk, Roberty Marcinkowskiej z Gniezna
b) prezentacja prac dwóch różniących się w formie wyrazu artystek wołomińskich dr hab. prof nadzw. ASP Zdzisławy Ludwiniak i wycinankarki Gabrieli Czarneckiej. Zdzisława Ludwiniak ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku. Od momentu otrzymania dyplomu uczelni związana jest z nią pracą dydaktyczną. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku dla studentów lat młodszych na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także studentów Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk na kierunku Grafika multimedia. Prezentowała swoje obrazy i rysunki na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką XI Międzynarodowego Biennale Rysunku w Cleveland w Anglii.
Gabriela Czarnecka od dziecka interesuje się wycinanką ludową. Stworzyła własną autorską koronkową wycinankę z uwzględnieniem motywów ludowych. Z niezwykłą pasją tworzy swoje ?koronki? z papieru czy kartonu, bez żadnych szablonów ani rysunków. Wycinankowe obrazy powstają w trakcie cięcia. O tym co robi mówi: – Wyrzucam to co mi niepotrzebne.
Prezentacja prac obu części wystawy dostępna jest dla zwiedzających do końca sierpnia,
c) wystawa zbiorowa części prac będących efektem 9 jednodniowych spotkań artystycznych w Wołominie z cyklu Malujemy Wołomin oraz Namaluj z nami Wołomin (dostępna do 15 sierpnia).
Organizatorami wernisaży i Pleneru byli: Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury w Wołominie oraz Starostwo Powiatu Wołomińskiego i Pałac w Chrzęsnem.
Plenery w Chrzęsnem organizowane przez Mazowieckie Forum Biznesu wspólnie z Powiatem Wołomińskim i Pałacem w Chrzęsnem mają już swoją tradycję. Cykl rozpoczął się od pleneru w 2015 roku. – W ciągu czterech kolejnych plenerów gościlismy na naszym terenie ponad 100 artystów malarzy, fotografów i ceramików zarówno amatorów jak i profesjonalistów z całej Polski. Większość z nich chętnie do nas powraca i zachęca do udziału coraz to nowe osoby. Część z nich z minionym roku i bieżącym przyjeżdżała do nas regularnie raz w miesiącu. Razem z nami odnajdywali ciekawe miejsca i zakątki naszej ziemi, które zostały uwiecznione na fotografiach i obrazach. Mam nadzieję, że zarażamy coraz więcej osób, które staramy się włączyć do zabawy z pędzlami, farbami i przygody z obiektywem ? mówi Teresa Urbanowska, inicjator i koordynator projektu.
Tradycyjnie Plener odbył się przy współfinansowaniu ze środków Powiatu Wołomińskiego i środków własnych Mazoweickiego Forum Biznesu Nauki i Kultury.
– Staramy się, aby nasi uczestnicy nie byli bierni podczas spotkań plenerowych. Oprócz malowania zabieramy ich na wycieczki krajoznawcze po terenie naszego powiatu. Za każdym razem zmieniamy nieco lokalizację. W tym roku postawiliśmy na Liwiec i jego okolice. Spotkaliśmy się w Pałacu w Chrzęsnem z Kazimierzem Rakowskim, starostą wołomińskim, odwiedziliśmy Jadów i Bibliotekę w Urlach. Podczas tych spotkań nasi goście dowiedzieli się o historii miejsc które odwiedzili ? opowiada
Teresa Urbanowska