– Pierwszy dzień zaczarował wołomińską publiczność w plenerze. Na Teatr Ognia oraz Teatr Pijana Sypialnia przybyło wielu miłośników sztuki. Nawet pogoda była po naszej stronie, a deszcz który spadł w punkt, wpisał się nawet w treść spektaklu. Do tego stopnia, że publiczność myślała że Staszek Dembski, reżyser Pijanej Sypialni tak to wyreżyserował ? mówi Piotr Stawski, dyrektor tegorocznego Festiwalu Teatralnego Blackout.
Ci, którzy zdecydowali się obejrzeć festiwalowe przedstawienia z pewnością nie żałują. – Ze wzruszeniem wspominamy festiwalowy weekend (13-15 kwietnia), kiedy Wołomin zamienił się w wielką teatralna scenę ? napisał jeden z recenzentów.
W tym roku wyjątkowo festiwal rozpoczął się w piątek od kolorowej parady ulicami miasta. Barwności wydarzeniu dodał udział Teatr Ognia, który prowadził korowód od pasażu Osiedla Niepodległości do Palcu 3 Maja. Uczestnicy pochodu z uśmiechem na ustach szli w rytmie bębnów oraz w towarzystwie szczudlarzy!
Na Placu 3 Maja Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, Zastępca Burmistrza Edyta Zbieć oraz Dyrektor Festiwalu Piotr Stawski otworzyli festiwal i zaprosili wszystkich zgromadzonych na pokaz Teatru Ognia oraz plenerowe widowisko muzyczne w wykonaniu aktorów z Teatru Pijana Sypialnia.
Kompania Teatralna Mamro ? przedstawia spektakl pt. Kolacja na cztery ręce
Dwa kolejne dni przepełnione były sztuką. Odbyła się prezentacja jedenastu spektakli, które zakwalifikowały się do głównej karty wydarzenia. Poziom tegorocznych widowisko był wysoki, jury miało ciężki orzech do zgryzienia przy wyborze najlepszych spektakli.
Zespoły oceniane były przez trzyosobowe jury konkursowe w składzie: Magdalena Zaorska (przewodnicząca), Radosław Lubiak oraz gwiazda festiwalowa Dorota Osińska. Komisja po obejrzeniu wszystkich prezentacji postanowiła przyznać następujące miejsca:
? Grand Prix Festiwalu w kategorii najlepszy spektakl otrzymał Teatr Strefa Podmiejska za spektakl pt. ?Na pełnym morzu?
? I miejsce w kategorii najlepszy spektakl otrzymała Kompania Teatralna MAMRO za spektakl pt. ?Niedźwiedź?
? II miejsce w kategorii najlepszy spektakl otrzymał Teatr Fiakier za spektakl pt. ?Czarne/białe?
? III miejsce w kategorii najlepszy spektakl otrzymało Studio Teatralne Loża Szyderców za spektakl pt. ?Jestem ktoś?
? Nagrodę specjalną festiwalu otrzymało Chojnickie Studio Rapsodyczne ? Najlepsza aktorka: Joanna Mazurkiewicz ? Najlepszy aktor: Mateusz Krzemiński ? Najlepsza reżyseria: Aneta i Robert Płuszka ? Obiecująca aktorka festiwalu: Aleksandra Kozłowska ? Najlepsza zapowiedź spektaklu: Stowarzyszenie Teatr Agrafka ? ?Zaginacz czasu? festiwalu: Bartłomiej Zając ? Malownicza postać festiwalu: Tomasz Mitrowski, Patryk Pawelec, Aleksandra Marczak
– Przedstawienia były bardzo Zróżnicowane pod względem wykonawców, formy, doświadczenia oraz tematyki, ale co najważniejsze reprezentowały bardzo wysoki poziom. Zobaczyliśmy trochę klasyki, trochę teatru plastycznego, farsy i typowy teatr alternatywny. Jury miało trudne zadanie aby nagrodzić tak zróżnicowane pokazy. Udało się, werdykt znajduje się poniżej. Po ogłoszeniu wyników Wysłuchaliśmy niesamowitego koncertu Doroty Osińskiej wraz z zespołem, która zaprezentowała materiał z najnowszej płyty, która ukaże się już 14 września. Pełna sala publiczności była oczarowany wokalistką, która bisowała dwa razy. Poziom festiwalu wciąż rośnie, w tym roku Święto Teatru w Wołominie trwało trzy dni, pomagało nam dwa razy więcej wolontariuszy (z Kobyłki, Pruszkowa, Skierniewic i oczywiście Wołomina). Już myślimy o piątej jubileuszowej edycji festiwalu. Mam nadzieje, że ta impreza już na stale wpisze się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Wołomina. Liczę na to. Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że IV Ogólnopolski Festiwal Teatralny Blackout był tak wyjątkowy! ? podsumowuje Piotr Stawski
Co roku wolontariusze festiwalowi wręczają swoją nagrodę ? Czarnego Konia Festiwalu. W tym roku wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Teatr Agrafka.
Po raz pierwszy wręczone zostały nagrody dla najbarwniejszych postaci Festiwalu, podarowane przez Mazowieckie Forum Biznes Nauki i Kultury. Były to obrazy autorstwa artystów malarzy, którzy przyjeżdżają raz w miesiącu z różnych miejsc Polski, aby wspólnie malować Wołomin.
Po oficjalnym zakończeniu festiwalu, rozdaniu nagród oraz pamiątkowych dyplomów tegoroczna gwiazda festiwalowa ? Dorota Osińska, wystąpiła przed zgromadzoną publiką prezentując swoje piękne kompozycje. Wokalistka o bajecznym głosie wprowadziła magiczny klimat podczas swojego koncertu za co uczestnicy koncertu nagrodzili ją gromkimi brawami!
Trzem dniom festiwalowym towarzyszyła wystawa fotografii teatralnej autorstwa Łukasza Szewczaka oraz Dawida Jacewskiego.
Oprac w oparciu o materiały MDK Wołomin