Z pewnością każdy z nas wie o tym jak ważny, przy budowie każdego budynku, jest solidnie wykonany fundament. Mając już tzw. stan ?0? przystępujemy do budowy ścian parteru. Tu ? kolejną ważną sprawą jest izolacja, która w przyszłości zapewni nam komfort mieszkania w suchym domu.
Rozpoczynając budowę po zamknięciu stanu ?0? w pierwszej kolejności wykonujemy izolację poziomą na ścianach fundamentu z papy termozgrzewalnej lub folii izolacyjnej.
Szerokość izolacji to 50-60cm ułożona w taki sposób aby zakrywała pionową izolację ścian fundamentowych, chroniąc
w ten sposób przed zabrudzeniem i wilgocią z opadów atmosferycznych. Przed rozpoczęciem samego murowania ścian konstrukcyjnych należy ustalić grubość warstwy izolacyjnej i posadzki docelowej na podłodze.
W projektach wysokość do parapetu oraz wysokość kondygnacji podawana jest od stanu ?0? czyli od wykończonej podłogi. Zazwyczaj grubość warstwy izolacyjnej wynosi od 15 do 22 cm. Na tą warstwę składa się folia izolacyjna, styropian twardy podłogowy, posadzka betonowa zbrojona lub nie.
Proces budowy ścian parteru jest zależny od rodzaju zastosowanych wyrobów np. ściany z cegły na pióro-wpust muruje się zdecydowanie szybciej niż ścianę z gazobetonu na kleju, od tego między innymi zależy cena wykonania tych prac.
Murowanie rozpoczynamy od wyprowadzenia naroży budynku, na których zaznaczamy poziom za pomocą niwelatora lub poziomicy wężowej, w celu utrzymania odpowiedniej, jednakowej wysokości na wszystkich warstwach muru.
Mając wykonane naroża rozpoczynamy proces wypełnienia ścian, warstwa po warstwie, do żyłki zakładanej na narożach. Nie zapominając przy tym o otworach drzwiowych i okiennych. Proces ten powtarza się na każdej ścianie do wysokości rusztowań.
Na przygotowanych rusztowaniach ponownie budujemy naroża do wysokości stropu, wypełniamy mur, nie zapominając o nadprożach prefabrykowanych L19 lub monolitycznych, pod którymi należy wykonać tzw. poduszki podnadprożowe z cegły pełnej lub pilastry betonowe.
Na ostatniej warstwie cegły należy zrobić polewkę betonową, alternatywnie wymurować pustaki szalunkowe bądź szalunek stropu podnieść tak by wykonać wieniec opuszczony poniżej stropu.
Nie należy nigdy bezpośrednio na materiałach ściennych montować stropu. Tak wykonane ściany stanowią podstawę do wykonania wieńcy konstrukcyjnych, podciągów nośnych i stropu.
mgr inż. Paweł Oleksiak
www.stropbud.pl
tel. 22 799 03 24, 501 348 060