O zaliczkach, podatku liniowym i ryczałtowym oraz o tym kogo obowiązuje JPK_VAT rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? Mamy już luty. Poprzednio rozmawialiśmy o planowaniu podatkowym. Pamiętam, że czas na planowanie był wyznaczony do 22 stycznia.
? Tak, to prawda. Do 22 stycznia przedsiębiorcy mogli zdecydować o tym, czy chcą opodatkować swoje dochody według skali podatkowej podatkiem liniowym, czy ryczałtem.
? Z tego wynika, że temat planowania podatków na 2018 mamy zamknięty?
? Jeśli chodzi o wybór formy opodatkowania to faktycznie temat jest już zamknięty. Natomiast jeśli chodzi o sposób wpłaty zaliczki na podatek dochodowy to czas na wybór formy zaliczki przedsiębiorcy mają do 20 lutego.
? Jakie więc możliwości ma przedsiębiorca?
? Przedsiębiorca może wybierać pomiędzy wpłatą zaliczek na podatek dochodowy miesięcznie albo kwartalnie.
? Czy to jedyny wybór?
? Nie. Oprócz wpłat zaliczek na podatek dochodowy miesięcznie albo kwartalnie, przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność co najmniej od 2016 roku, mogą również wybrać zaliczki uproszczone. Polega to na tym, że przez cały rok 2018 przedsiębiorca będzie opłacał zaliczki w wysokości 1/12 podatku wyliczonego od dochodu wykazanego w zeznaniu za rok 2016 (albo za rok 2015, jeśli w 2016 nie osiągnął dochodu).
? Czym należy kierować się dokonując wyboru?
? Uproszczone zaliczki będą najkorzystniejsze dla tych przedsiębiorców, którzy za rok 2016 wykazali niewielki dochód,
a w roku 2018 przewidują dochód dużo wyższy. Różnicę podatku za 2018 dopłacą dopiero w kwietniu 2019 roku. Zaliczki kwartalne dobre będą dla tych przedsiębiorców, dla których ważne jest posiadanie wolnych środków obrotowych.
W tym przypadku przedsiębiorca ma możliwość dysponować środkami, które musiałby przeznaczyć na zapłacenie podatku. No i zaliczki miesięczne z pewnością wybiorą przedsiębiorcy, dla których duże znaczenie ma regularność i którym po prostu łatwiej zapłacić mniejsze kwoty co miesiąc.
? Czy to dotyczy tylko osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?
? Wybór formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy dotyczy nie tylko osób fizycznych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, ale również wspólników spółek cywilnych. Także spółki
z ograniczoną odpowiedzialnością mogą wybrać formę wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Jeżeli rok podatkowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pokrywa się
z rokiem kalendarzowym, to zarząd takiej spółki również w terminie do 20 lutego może zmienić sposób wpłaty zaliczek na podatek dochodowy na rok 2018.
? O czym jeszcze warto wspomnieć w kontekście nowego roku?
? Bardzo ważna zmiana dotyczy podatników podatku VAT. Muszą oni pamiętać o sporządzeniu i przekazaniu do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej pliku JPK_VAT w terminie do 26 lutego.
? Czy jest to skomplikowane?
? Minister Finansów przygotował odpowiednie narzędzia i udostępnił na swojej stronie internetowej. Czy przedsiębiorcy będą z nich samodzielnie masowo korzystać, czy po prostu zlecą to biurom rachunkowym, czas pokaże. Jeszcze raz chcę podkreślić, że pierwszy plik JPK_VAT musi być wysłany za styczeń w terminie do 26 lutego 2018 roku. Dotyczy to również tych podatników, którzy podatek VAT rozliczają kwartalnie.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl