Obchody 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Boruczy

W niedzielę, 21 stycznia, przedstawiciele władz Tłuszcza i Strachówki oraz sołtysi okoliczni wsi i licznie przybyli mieszkańcy, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy ma Mogile Powstańców Styczniowych w Boruczy zainaugurowali Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Honorową asystę uroczystości zapewnili uczestnicy Pierwszego Zimowego Rajdu Konnego Śladami Powstań Narodowych: Robert Rozwód, Maciej Dubicki, Andrzej Podolski, Grzegorz Gajcy, Tadeusz Dobczyński i Kunegunda Kaczyńska.

2018-01-24_125201

Dokładnie 155 lat temu, 22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. W pierwszych miesiącach powstania w powiecie wołomińskim (wówczas stanisławowskim) operowały niewielkie oddziałały sformowane przez Ignacego Mystkowskiego oraz liczący około 100 ludzi  oddział majora Józefa Jankowskiego, naczelnika powstańczego powiatu stanisławowskiego.  W marcu 1863 roku dotarły na te tereny  oddziały Władysława Czarkowskiego i Józefa Malińskiego,

W dniu 20 marca 1863 w okolicach wsi Borucza i Kąty Wielgi rozegrała się jedna z najkrwawszych w tym rejonie bitew Powstania Styczniowego.  Zmierzający  do lasów pomiędzy Stanisławowem i Jadowem oddział Władysława Czarkowskiego został zaatakowany przez  wojska carskie i zdziesiątkowany.

?Dnia 20 marca w Międzylesiu w Stanisławowskim otoczony przez przeważne siły pod wodzą majora Antoniewicza z czterema armatami, jazdą i kilka rot piechoty, po krwawej utarczce oddział prawie cały ginie, 16 tylko strzelców wraz z dowódcą zdołali się przerżnąć?

Ocaleli z pogromu powstańcy przedarli się w okolice Międzylesia. Kilka miesięcy później, Władysław Czarkowski został schwytany podczas przewożenia ważnych dokumentów i wyrokiem sądu wojennego rozstrzelany w Siedlcach w lipcu 1863r.

Poległych bohaterów pochowano w zbiorowych mogiłach w Boruczy i Kątach Wielgi.  Pomnik na mogile powstańczej  w Boruczy wybudowano w 1935 roku z inicjatywy Stefana Morawskiego. Powstał dzięki ofiarności mieszkańców gmin: Klembów, Strachówka, Jadów, Stanisławów, Ręczaje, Kamieńczyk i Międzyleś. W zbiorowej mogile pochowano osiemnastu  powstańców. Pomnik na mogile w Kątach Wielgi, gdzie spoczywa 20 powstańców wystawiła 3 maja 1930 r. parafia Stanisławów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.