Niedzielny wieczór 19 listopada 2017 r. był w Zielonce spotkaniem z twórczością i postacią Ignacego Jana Paderewskiego. Przywołaliśmy tę ważną w historii Polski postać na wiele sposobów, poruszając różne zmysły: poprzez muzykę, poprzez sztukę plakatu i dziecięcą wyobraźnię oraz w dokumencie.
Wydarzenie, które odbyło się w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce było lokalną inauguracją roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości i zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego ?Niepodległa?.
Publiczność wysłuchała pięknego koncertu muzyki Paderewskiego w wykonaniu Karola Radziwonowicza i orkiestry w składzie: Ryszard Borowski, Agnieszka Cypryk, Rafał Grząka, Krzysztof Lenczowski. Było to nowe, innowacyjne spojrzenie na utwory artysty, w aranżacji na fortepian, flet, skrzypce, wiolonczelę i akordeon. Autorem aranżacji był Ryszard Borowski. Jak podkreślił Karol Radziwonowicz, Zielonka usłyszała światowe prawykonanie utworów w takim brzmieniu.
Koncert publiczność nagrodziła gromkimi brawami, by na bis usłyszeć jeszcze raz słynny Menuet G-dur.
Elementem projektu ?Ku niepodległości z Ignacym Janem Paderewskim? był konkurs dla dzieci. Zadaniem było wykonanie plakatu pt. ?Za Ignacym Janem Paderewskim ku niepodległości?. Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziało 68 dzieci, które wykonały prace różnymi technikami. Po koncercie odbyło się rozdanie nagród, a wybrane prace można oglądać na wystawie w holu Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce.
Wieczór poświęcony Paderewskiemu zakończyła projekcja filmu ?Paderewski mąż stanu i mistrz tonów? ? biograficznego dokumentu Bohdana Rączkowskiego.
Źródło: UM Zielonka i OKiS Zielonka