Ossów: spotkanie z Tomaszem Sommerem, autorem filmu „Rozstrzelać Polaków”

W Ossowie odbyło się spotkanie ze scenarzystą i producentem filmu „Rozstrzelać Polaków” Tomaszem Sommerem. 52 minutowy dokument to pierwszy na świecie filmowy dokument o zbrodni NKWD. Autorem scenariusza jest Tomasz Sommer, reżyserem – Mirosław Majeran.

Nawet 200 tys. Polaków i osób pochodzenia polskiego zamordowali radzieccy NKWD-ziści w ramach „Operacji polskiej” w latach 1937-1938. Swoje ofiary zabijali przeważnie strzelając w tył głowy. „Rozstrzelać Polaków”

Dokument przedstawia jedną z ostatnich i być może najkrwawszą z białych plam na kartach najnowszej historii Polski. Chodzi o tzw. Operację polską NKWD – zmasowaną akcję tajnej policji o znamionach ludobójstwa, wymierzoną w Polaków zamieszkujących tereny Związku Sowieckiego.

2017-11-10_153051

Operację zleciło Biuro Polityczne KC WKP pod przewodnictwem Józefa Stalina, a zainicjował ją specjalnym ściśle tajnym rozkazem 00485 ówczesny szef NKWD Nikołaj Jeżow. Oprócz nakazu mordowania Polaków wydano polecenie represjonowania polskich rodzin.

Według dokumentów NKWD skazano niemal 140 tys. osób, z tego zamordowano bezpośrednio 111 091 Polaków – obywateli Związku Sowieckiego, a ponad 28 tys. skazano na pobyt w łagrach. Wyroki wykonywano natychmiast. Masowo deportowano Polaków zamieszkujących Ukraińską SRR i Białoruską SRR, m.in. do Kazachstanu, na Syberię, w rejony Charkowa i Dniepropetrowska. Łączna liczba deportowanych Polaków wyniosła ponad 100 tys.

Autor scenariusza filmu Tomasz Sommer akcją NKWD zajmuje się od lat. W tym czasie wydał zbiór poświęconych jej dokumentów – „Rozstrzelać Polaków – Ludobójstwo Polaków w Związku Sowieckim. Dokumenty z centrali” (2010) oraz zbiór relacji świadków tej zbrodni dokonanej w okresie od sierpnia 1938 roku do października 1938 r. „Dzieci operacji polskiej mówią” (2013).

– Sommer to historyk, który jako pierwszy na świecie opisał antypolską operację NKWD, dodarł do dokumentów i świadków – mówi polsatnews.pl reżyser dokumentu, dziennikarz Mirosław Majeran.

Jak wspomina, praca nad dokumentem trwała półtora roku. Autorzy filmu odwiedzili m.in. najważniejsze miejsca pochówku ofiar tej zbrodni – w obwodzie tomskim na Syberii, na Ukrainne i na Białorusi.

Po raz pierwszy publicznie zostaną też pokazane dokumenty przechowywane w Rosyjskim Państwowym Archiwum Kinofotodokumentów (?????????? ??????????????? ????? ?????????????????? ? ??????) w Krasnogorsku koło Moskwy. Jedną z bohaterek filmu jest prawie 100-letnia pani Maria, mieszkanka Białegostoku na Syberii, która pamięta, jak jej ojca NKWD zabrało z domu.

W tym roku mija 80. rocznica rozpoczęcia tej największej zbrodni stalinowskiej popełnionej na Polakach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.