Piotr Kondrat, wierny sługa dramaturga wszechczasów, Williama Szekspira, wystąpił w sobotę, 4 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach prezentując publiczności niesamowity spektakl „Szekspir – siedmiu błaznów”
„Szekspir – siedmiu błaznów” to teatr jednego aktora, w którym wątki wysnute z siedmiu sztuk Szekspira tworzą esencję dzieł dramaturga wszechczasów.
Piotr Kondrat pojawia się na scenie jako duch zmarłego przed czterystu laty Williama Szekspira i w jego imieniu powołuje do życia postaci z siedmiu sztuk tego autora. Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają…
Każda z tych błazeńskich postaci jest krzywym zwierciadłem dla otaczającego nas świata i ludzkich ułomności: manipulujący innymi Ryszard Trzeci, dziecinnie rozwiąźli bracia Dromio, przepity Trynkulo ze swoimi infantylnymi marzeniami o władzy nad światem, narcystyczny Probierczyk, demoniczny i okultystyczny Puk i szalony terapeuta Feste, który w swoim zwierciadle ukazuje pychę jako poważną chorobę naszych czasów…
O czym rozmawia Szekspir z tymi błaznami? A może to bardziej spowiedź niż rozmowa? Ostatni błazen (z „Króla Leara”) mówi, że „odejście ze świata trzeba przyjąć tak jak kiedyś przyjście – z poczuciem, żeśmy do tego dojrzeli”.
Piotr Kondrat to aktor związany z wieloma teatrami w Polsce: Studyjnym w Łodzi, Współczesnym we Wrocławiu, Polskim
w Bydgoszczy, Dramatycznym w Warszawie i STU w Krakowie. Obecnie jest aktorem Teatru Powszechnego w Radomiu. Grał w przedstawieniach Mikołaja Grabowskiego, Piotra Cieplaka, Krzysztofa Jasińskiego, Janusza Wiśniewskiego, Jana Klaty, Moniki Strzępki i Przemysława Wojcieszka. Zagrał też w wielu filmach, m.in. w ?Komorniku?, ?Mistrzu?, ?Syberiadzie? i ?Marii Curie?. Obecnie bierze udział w zdjęciach do filmu „Klecha”
o księdzu Romanie Kotlarzu.
Piotr Kondrat od lat prezentuje Szekspira w teatrze jednego aktora. Jego monodramy („12 scen z Hamletem”, „Hamlet 24:00”, „Shylock”) były nagradzane na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora oraz podobnych festiwalach w Kijowie i Rydze. „Szekspir – siedmiu błaznów” i pozostałe spektakle szekspirowskie grane były z powodzeniem na międzynarodowych festiwalach szekspirowskich w Gdańsku, w Rumunii, na Węgrzech i w Armenii.
Źródło MOK Ząbki
Zdjęcia: Bogdan Śladowski