Skwer im. Sybiraków w Wołominie

W sobotę, 16 września na skwerze im. Sybiraków w Wołominie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Pow. Wołomińskiego: starosta Kazimierz Rakowski, wiceprzew. Rady Powiatu Jerzy Mikulski i radny Igor Sulich. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, a następnie uczestnicy i poczty sztandarowe związków kombatanckich i wołomińskich szkół, przeszli na skwer przy ul. Orwida, gdzie znajduje się obelisk poświęcony ?Zesłańcom Sybiru i osobom represjonowanym w latach 1939-1956?. Prowadzący uroczystość Andrzej Saulewicz powitał jako pierwszych, Sybiraków zrzeszonych w wołomińskim Kole Związku Sybiraków, na czele z prezesem Wojciechem Witkiem i prezesem honorowym Marią Sobolewską oraz przedstawiciela ZG Związku Sybiraków Mirosławę Niekoraniec. Obchody zostały połączone z nadaniem nazwy skwerowi, na którym stoi obelisk. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Wołominie otrzymał on nazwę ?Skwer im. Sybiraków?. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: prezes Maria Sobolewska, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i przew. Rady Miejskiej Leszek Czarzasty. O nadanie skwerowi imienia Sybiraków wnioskowało Tow. Przyjaciół Ziemi Wołomińskiej WOŁOMINIAK.
Starosta Kazimierz Rakowski powiedział m.in.: – Cieszę się, że spotkaliśmy się dzisiaj w tym miejscu, w którym spotykamy się od wielu lat, by uczcić pamięć ofiar agresji na Polskę z września 1939 roku, by wspomnieć deportowanych, wywiezionych na Syberię i do Kazachstanu, zamęczonych, zamordowanych i zaginionych bez śladu na ?nieludzkiej ziemi?. Cieszę się, że jesteśmy razem na obchodach, a jednocześnie z troską patrzę, że jest Was, drodzy Sybiracy, bohaterowie dzisiejszego dnia, coraz mniej. Upływający czas i choroby robią, niestety, swoje. Dlatego bardzo Was proszę, dopóki macie siły, przekazujcie nam prawdę o tamtym tragicznym czasie, dzielcie się swoimi doświadczeniami, mówcie o tym, co przeżyliście. My tę Waszą pamięć poniesiemy dalej, bo przywołując słowa Józefa Piłsudskiego: ?Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości i prawa do przyszłości?. 17 września 1939 r była niedziela, o godz. 6 rano Armia Czerwona przekroczyła naszą wschodnią granicę. Polska jako pierwsze państwo padło ofiarą dwóch totalitaryzmów: niemieckiego ? 1 września i sowieckiego ? 17 września.
Po wystąpieniach uczeń I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie odczytał Apel Poległych, a delegacje złożyły pod obeliskiem kwiaty. Uroczystość zakończyła się w Galerii Korozja i Kolor częścią artystyczną przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie ? Technikum Ekonomicznego i IV LO. Uwieńczeniem tej części uroczystości był występ Wiktorii Chmielewskiej, uczennicy kl. VII SP nr 4 w Wołominie, która przepięknie zaśpiewała ?Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos?. Jako jedyna solistka z Mazowsza, Wiktoria Chmielewska została nominowana do Hanowerskiego Festiwalu Kultury ?Dźwięki, które łączą?. W Galerii zaprezentowano też książki związane z rocznicą 17 września, ze zbiorów Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.