Szpital Powiatowy w Wołominie oraz Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie zostały zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali, które w ramach umowy z NFZ będą miały przez najbliższe cztery lata zagwarantowane ryczałtowe finansowanie, bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.
We wtorek (27 czerwca br.) Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z zapowiedzią ministra Konstantego Radziwiłła, opublikował w Biuletynie Informacji Publicznej 16 wykazów placówek, które zostały zakwalifikowane do rządowego projektu sieci szpitali. Wśród nich znalazły się dwa szpitale z powiatu wołomińskiego – Szpital Powiatowy w Wołominie, który otrzymał II stopień dofinansowania oraz Centrum Medyczne im. Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie z pierwszym, najniższym stopniem dofinansowania. Szpitale, które nie znalazły się na opublikowanych przez NFZ listach, będą – tak jak to miało miejsce dotychczas – starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym. Również uwzględnione w wykazach NFZ szpitale sieciowe, chcąc uzyskać dodatkowe środki finansowe, będą mogły przystępować do konkursów.
Zdaniem Sylwii Wądrzyk p.o. rzeczniczka NFZ do sieci szpitali zakwalifikowały się podmioty ?szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych?. Najważniejszym kryterium, decydującym o uwzględnieniu poszczególnych szpitali w wykazach NFZ, była możliwość przyjmowania przez te placówki pacjentów w nagłych przypadkach i w stanach nagłego zagrożenia życia, posiadanie SOR (szpitalny oddział ratunkowy) lub izby przyjęć oraz udzielanie świadczeń na podstawie umowy z NFZ przez okres co najmniej dwóch ostatnich lat.
Jednak, jak zaznaczył minister Konstanty Radziwiłł, szpital może zostać usunięty z sieci, jeśli przestanie spełniać zawarte w ustawie wymogi.
Z punktu widzenia pacjentów najistotniejszą zmianą jest to, że po wypisaniu ze szpitala sieciowego pacjenci będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę w poradni przyszpitalnej, dostęp do lekarza specjalisty czy też rehabilitację poszpitalną. Nowością będzie także funkcjonowanie w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych dwóch odrębnych kolejek ? jednej, przeznaczonej dla pacjentów przyjmowanych do szpitala, drugiej dla tych, którzy nie zdążyli skorzystać z porady lekarza rodzinnego.
Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. do 30 czerwca 2021 r., jednak do 26 września br. będą jeszcze uzupełniane o kolejne placówki, które powstaną na skutek konsolidacji dwóch lub więcej podmiotów.
Według Ministerstwa Zdrowia wdrożone rozwiązanie nie tylko pozwoli usprawnić korzystanie z opieki zdrowotnej w szpitalach i przychodniach przyszpitalnych, ale również zwiększy dostęp pacjentów do lecznictwa specjalistycznego.
Czy tak będzie w praktyce przekonamy się niebawem, wielu lekarzy obawia się, że kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć mogą się jeszcze bardziej wydłużyć. Otwarte pozostaje też pytanie w jaki sposób zakwalifikowane do sieci placówki lecznictwa zamkniętego mają się rozwijać i zwiększać zakres świadczeń, skoro wyliczane ryczałtowo finansowanie ma uwzględniać jedynie te świadczenia, które były udzielane dotychczas.
Pełny wykaz zakwalifikowanych placówek jest dostępny na stronie http://www.nfz.gov.pl/bip/oddzialy-wojewodzkie-nfz/