Kardamon należy do grona najdroższych przypraw świata. Najczęściej wykorzystywany jest do podkreślania smaku dań kuchni Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W dawnych czasach był stosowany jako afrodyzjak, stanowi również składnik wielu perfum.
W sklepach możemy kupić kardamon w trzech formach: całe strąki, wyłuskane już nasiona i kardamon zmielony (najmniej aromatyczny, ale też najłatwiejszy w użyciu).
Przelicznik kardamonu:
5 strąków zielonego kardamonu to mniej więcej tyle co jedna płaska łyżeczka kardamonu mielonego
2- 3 strąki czarnego kardamonu to odpowiednik jednej płaskiej łyżeczki mielonego. Nasiona czarnego kardamonu są zazwyczaj większe, ale też dodaje się go do potraw w większej ilości.
Kardamon można zastąpić mieszając w równych proporcjach mieloną gałkę muszkatołową z cynamonem i imbirem.
Poszczególne rodzaje kardamonu mają różne zastosowanie:
kardamon zielony – najbardziej uniwersalny o słodkawo pikantnym smaku stosuje się do kawy, herbaty, deserów, duszonych mięs, zup, ryb, pasztetów i sałatek.
kardamon biały – to wybielony zielony kardamon, używany jest głównie do deserów i pieczywa.
kardamon czarny – jest bardziej aromatyczny od wyżej wymienionych, ma charakterystyczny lekko wyczuwalny zapach dymu i stanowi główny składnik mieszanki garam masala. Dodaje się go też do pikantnych potraw oraz dań wymagających długiego czasu gotowania. Czarny kardamon często dodawany jest w całych strąkach, które zgniata się lekko, tak aby nasiona nie wypadały z torebki nasiennej. Może być stosowany zamiennie z zielonym kardamonem.