Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie od kilku lat notuje spadek bezrobocia i dokłada wszelkich starań, aby objąć programami aktywizacji zawodowej, jak największą liczbę osób. O tym, czy bezrobotni chętnie korzystają z oferowanego im wsparcia, i jak wygląda struktura bezrobocia w Powiecie Wołomińskim z Jolantą Tlagą, dyrektor PUP w Wołominie rozmawia Aleksandra Olczyk.
? Ile osób jest obecnie zarejestrowanych w PUP Wołomin?
? Na koniec maja bieżącego roku w PUP Wołomin zarejestrowanych było 8109 osób bezrobotnych, w tym w filii w Radzyminie 1996 osób, a w filii w Tłuszczu 1713 osób, jednak prawo do zasiłku dla bezrobotnych posiadało tylko 1101 osób. W ogólnej liczbie zarejestrowanych są zarówno osoby młode, do 30 roku życia (1921) jak też osoby dojrzałe, powyżej 50 roku (2350). Ponad połowa zarejestrowanych (4500) to osoby długotrwale bezrobotne tj. pozostające w rejestrach PUP ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch latach.
? Jakie formy aktywizacji zawodowej cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych i pracodawców
? Od lat największym powodzeniem cieszą się staże. Organizowane są one w różnych instytucjach, najczęściej w firmach prywatnych, ale też w miejscowych urzędach. Staż z urzędu pracy to okazja do zdobycia nowych umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim – pracy.
Ciągle jest wielu chętnych, którzy chcą spróbować własnych sił i stworzyć dla sobie miejsce pracy. Bezzwrotne dotacje przyznawane są pod warunkiem prowadzenia własnej działalności gospodarczej przez minimum 12 miesięcy. Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu, wyposażenia biura czy oprogramowania. Zainteresowani tą formą pomocy przechodzą dwustopniową procedurę weryfikacyjną, gdyż nie każdy ma predyspozycje do tego, aby być przedsiębiorcą. Taka decyzja musi być przemyślana i zweryfikowana.
Dużym zainteresowaniem osób poszukujących pracy, a przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców cieszą się tzw. prace interwencyjne. Osoby bezrobotne chętnie też korzystają ze szkoleń indywidualnych umożliwiających uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.
Niesłabnącym zainteresowaniem pracodawców cieszy się możliwość uzyskania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, co wiąże się z obowiązkiem zatrudniania osoby bezrobotnej przez okres 24 miesięcy.
? Na specjalistów w jakich zawodach jest największe zapotrzebowanie?
? Zapotrzebowanie na pracę rośnie w większości branż, szczególnie silny wzrost odnotowano w budownictwie. Dużą liczbą wolnych miejsc pracy dysponowały zakłady prowadzące działalność w zakresie usług mechaniki samochodowej, transportu i handlu. Dość często poszukiwaną grupą pracowników byli robotnicy gospodarczy i pracownicy obsługi biurowej. Z uwagi na fakt, że zawody rzemieślnicze ? takie np. jak spawacz, ślusarz, frezer, hydraulik i elektryk, to obecnie zawody deficytowe, występuje problem z realizacją takich ofert, na rynku pracy brakuje bowiem odpowiednich kandydatów spełniających oczekiwania i wymagania pracodawców.
? Czy osoby bezrobotne mogą spotkać się z doradcą zawodowym, a jeśli tak to na jakie wsparcie mogą liczyć ? Co pracownicy PUP poradziliby osobom poszukującym pracy ?
? Osoby bezrobotne mogą skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym. Porady skierowane są do osób, które chcą uzyskać pomoc w zakresie rozwiązywania trudności pojawiających się w poszukiwaniu pracy, planowania dalszego rozwoju zawodowego, wyboru kierunku kształcenia lub szkolenia, zmiany zawodu lub miejsca pracy, rozpoznania własnych zainteresowań i predyspozycji zawodowych, sporządzania dokumentów aplikacyjnych i przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą czy też podjęcia decyzji o założeniu działalności gospodarczej.
Podstawową metodą indywidualnej pracy doradcy zawodowego jest rozmowa, podczas której doradca może wykorzystywać różnego typu metody ? ćwiczenia czy testy. Podczas tych spotkań ustalane są indywidualne oczekiwania i cele zawodowe osoby poszukującej pracy oraz sposoby i formy pomocy jakiej może udzielić urząd pracy.
Jednak osiągnięcie celu zależy przede wszystkim od aktywności osoby bezrobotnej.
? Jakie nowe zjawiska można zaobserwować na powiatowym rynku pracy?
? Brak wykwalifikowanych pracowników oraz brak motywacji do pracy u osób posiadających niskie, nieprzydatne na dzisiejszym rynku pracy umiejętności powoduje, że pracodawcy coraz częściej sięgają po pracowników przede wszystkim zza wschodniej granicy. Zatrudnienie odbywa się zazwyczaj w procedurze uproszczonej na podstawie ?Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy?. Na podstawie zarejestrowanego w PUP oświadczenia obywatele w/w państw mogą otrzymać wizę i przepracować w Polsce sześć miesięcy w ciągu roku. W 2016 r. zarejestrowano 6743 oświadczeń w tym przede wszystkim ? dla obywateli Ukrainy 6383 i Białorusi 237. W roku bieżącym, do końca maja, zarejestrowano w PUP 3888 oświadczeń. Pracodawcy mogą się ubiegać również o możliwość zatrudnienia cudzoziemców na stanowiskach, na które nie ma chętnych wśród zarejestrowanych bezrobotnych. Zatrudnienie odbywa się na podstawie zezwolenia wydawanego przez Wojewodę Mazowieckiego. Postawą wydania zezwolenia jest opinia wydawana przez Starostę o sytuacji na lokalnym rynku pracy. Jest to procedura pracochłonna i trwa zdecydowanie dłużej. W roku ubiegłym, w tej procedurze zgłoszono do PUP 521 ofert pracy na 2150 stanowisk. Poszukiwano tynkarzy, murarzy, glazurników, sztukatorów, cieśli, kucharzy, przedstawicieli handlowych. Do końca maja roku bieżącego 200 pracodawców zgłosiło oferty na 1270 stanowisk przede wszystkim w zawodzie: ekspozytora sprzedaży wysyłkowej, sprzątaczki, kucharza, tynkarza, przedstawiciela handlowego, agenta reklamowego.
Powierzając pracę cudzoziemcom, pracodawcy starają się zapełnić lukę w zatrudnieniu niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ich działalności. Tam, gdzie potencjalni pracownicy ? Polacy, mają niewystarczające kwalifikacje lub umiejętności, zawyżone oczekiwania płacowe i pozapłacowe, a przede wszystkim brakuje im motywacji i chęci do pracy, miejsca pracy zajmują cudzoziemcy.