4 czerwca br. rozpoczął się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a w skład komitetu honorowego weszli J.E. Arcybiskup Henryk Hoser i Burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski.
Od 2008 roku do dnia dzisiejszego Annie Szarek ? Lisiewicz – twórcy i dyrektorowi Perły Baroku udało się zaprosić do Polski ponad 100 znakomitych muzyków z całego świata. Wśród nich takie sławy jak Joscho Stephan, Hopkinson Smith czy Kati Debretzeni.
Aniu, powiedz nam skąd pomysł na to, aby zapraszać do Polski światowej sławy wirtuozów ?
Z pragnienia muzyki… Bardzo chciałam, żeby była blisko, a moja sytuacja życiowa w 2008 r nie pozwalała na koncertowanie, jeżdżenie po świecie, uprawianie wielkiej sztuki. Postanowiłam więc sprowadzić ją ku radości wielu ludzi i własnej – do nas, do naszego miasta, do naszej bazyliki. I tak się zaczęło. Ci wielcy artyści, których w młodości poznałam , a którzy są artystami idealnymi: jak Hopkinson Smith, Christophe Coin, Peter Holman, czy Mark Caudle ? chciałam ich posłuchać ponownie i przedstawić ich Państwu -przyjechali na pierwszą edycję. Wiedziałam, że ich poziom zachwyci, jednak by zaprosić publiczność na zupełnie nowe przedsięwzięcie jakim był wtedy Festiwal Perła Baroku ? trzeba było przygotować wszystkie jego aspekty: od zaplecza finansowego, przez promocję, po opiekę nad artystami. Przygotowania te trwały ponad rok. Zachwycił mnie także kościół. Kiedy zajrzałam do środka po raz pierwszy przez szybkę we frontowych drzwiach- poruszyło mi serce, naprawdę… Zachwyt jest niezwykle silnym impulsem do tworzenia. I tak festiwal dostał nawet nazwę bazyliki, zwanej Perłą Baroku na Mazowszu, by promować jej piękno. Dodałam do tego jeszcze człon drugi – koncerty mistrzów, bo ? jak w każdej dziedzinie – najlepiej przekonuje to, co jest prezentowane na znakomitym poziomie, a Festiwal miał stworzyć własną nową publiczność. I cóż… udało się. Publiczność jest u nas zjawiskowa po prostu.
Jesteś w stanie ocenić ile osób obejrzało dotychczas Perłę Baroku
Dotychczas Perłę Baroku obejrzało ponad 40 tys. osób. Liczba ta robi wielkie wrażenie, ale nie dziwi tych, którzy bywają na Festiwalu. Publiczność uwielbia te koncerty, przychodzą wspaniali ludzie, całe rodziny, dzieci, osoby starsze i świętujemy muzykę. Artyści uwielbiają naszą atmosferę i zachwycają ich słuchacze, którzy są spragnieni muzyki, zachłystują się i radują tym co słyszą, dla artysty to jak skrzydła.
Podczas II edycji festiwalu w 2009 roku na scenie pojawiły się także dzieci, stypendyści Fundacji Banku Zachodniego WBK. Nie obawiałaś się, że publiczność, może poczuć się zawiedziona?
Nie. Nigdy mi to nie przeszło przez myśl. Ludzie wrażliwi wiedzą, że mimo iż muzyka jest tak pięknym darem ? zawsze najważniejszy jest drugi człowiek. Troska o dzieci, o ich rozwój, możliwość pokazania ich talentów i nasze dla nich wsparcie było całym sercem, zadaniem wspólnym festiwalu i moim, i publiczności. Dodam, iż wśród tych dzieci półrecital chopinowski zagrał dla nas 15-letni Szymon Nehring. Dziś: najlepszy Polak, finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego -jednego z najbardziej prestiżowych konkursów świata i zwycięzca wielkiego Konkursu im. Rubinsteina w Tel Avivie. Słuchaliśmy gwiazdy (!)
Kto zagra i co usłyszymy podczas tegorocznej Perły Baroku ?
Jak piszę we wstępie do programu festiwalowego ? jego plan artystyczny jest odbiciem moich zachwytów, ważnych muzycznych zdarzeń, tego co chcę, co warto Państwu pokazać tym razem. Rozpoczniemy zatem od Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego ? najstarszego skrzypcowego konkursu świata, którego laureaci tworzą historię światowej wiolinistyki XX w. Odbywa się co 5 lat i budzi wielkie emocje środowiska muzycznego. Jesienią 2016 roku odbyła się XV edycja konkursu. Posłuchamy w programie konkursowym dwóch znakomitych polskich reprezentantek ? Anny Maleszy i Celiny Kotz. Gra tych młodych dam polskich skrzypiec- wzbudziła burze zachwyconych komentarzy. Dlatego bardzo chciałam pokazać je Państwu na żywo. Zagrają w towarzystwie znakomitego pianisty- także z konkursu- Marcina Sikorskiego. Tak zainaugurujemy festiwal 4 go czerwca o g. 20.15. / wstęp wolny/
Już następnego wieczoru ? wystąpię na jednej scenie ze znakomitym piosenkarzem, prezenterem, aktorem – Robertem Janowskim. Stworzymy wspólnie muzyczno-poetyckie spotkanie. Jego poezja – jest znakomitym poetą- i moja muzyka, potem wspólna rozmowa i kawa z publicznością… Czarodziejsko będzie. To w hotelu Gregory o 19.00 / wejściówki- już niedostępne/.
Trzeci wieczór to 6 czerwca (g.19.00) kiedy to znakomici gitarzyści: Pełech i Horna zaprezentują nam muzykę ze swej najnowszej płyty ?Sambalanco? ? z sambą, bossa novą, tangami i smooth jazzowymi klimatami. Publiczność festiwalowa uwielbia gitarę. Od kiedy się pojawiła u nas pierwszy raz w osobie Hopkinsona Smitha – corocznie prezentujemy jakieś wielkie nazwisko. I tak był u nas Carlos Pinana ze fantastycznym flamenco, Josho Stephan w gipsy swing, Marcin Dylla- jeden z najlepszych gitarzystów klasycznych świata, a w tym roku Krzysztof Pełech- bez wątpienia jedna z najważniejszych gitar klasycznych w Polsce ostatnich dwóch dekad. Trzykrotnie wybierany najlepszym polskim gitarzystą przez magazyn Gitara i bas. /wstęp wolny/
W czwartek 8. 06 o 19.00 będziemy mogli posłuchać przepięknego recitalu włoskiego mistrza Alberto Rasi z Verony, którego płyty wyróżnione były m.in. Midem Classical Award, Diapason d?Or, 5 Stars magazynu Musica. Inspiracja dla tego koncertu była przepiękna płyta wydana przez wytwórnię Stradivarius, z najlepszą muzyką baroku francuskiego na violę da gamba. Przepiękna muzyczna, kontemplacyjna opowieść. Magia. /wstęp wolny/
A na finał – znakomity meksykański tenor Baltazar Zuniga, który występował z sukcesami na największych scenach świata od Lincoln Center po La Scalę, śpiewać będzie da nas piosenki z repertuaru Enrico Caruso ? neapolitańczyka zwanego ?królem tenorów?. Przy fortepianie zasiądzie jeden z najbardziej rozpoznawalnych pianistów włoskich – Nazareno Ferruggio. Uczta muzyczna i radość. Bowiem piosenki Enrico Cariso nie są Państwu obce, jedną z nich jest O sole mio!
A jakie masz plany na najbliższą przyszłość ?
Po pierwsze ? odpocząć. Uwielbiam lato i podróże, marzę by wyruszyć i nacieszyć się widokami i słońcem w towarzystwie syna Franka. W wakacje powrócę też na koncert do mojej ukochanej zaczarowanej leśniczówki K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Mówię ?powrócę?, bo wracam tam co jakiś czas – zawsze z zachwytem. We wrześniu jako Fundacja zrealizujemy dla powiatu wołomińskiego piękne muzyczne filmy z moim udziałem oraz ruszy nowy świetny projekt ? Filharmonia Dla Dzieci :) Od lat chciałam by powstał i wszystko wskazuje na to , ze we wrześniu pierwsze dzieci zaproszę na wyjątkowe, wesołe, rozegrane i szalone koncerty. Będą zarówno koncerty familijne dla dzieci z rodzicami (w niedziele) jak i dla szkolnych dzieci pod opieką wychowawców. Trzy miesiące ? trzy różne tematy przewodnie. Poszalejemy i duuużo doświadczymy muzyki. Poznamy fajnych artystów oraz śpiewającego psa. Właściwie ? już można składać zamówienia.
Bardzo dziękuje partnerom, sponsorom i mediom za zaangażowanie w tworzenie Festiwalu. I moim kochanym przyjaciołom i pomocnikom, na czele z Frankiem, Ewą, Marysią, Łukaszem, Krzysiem, Bronkiem, Martą, Asią ? dziękuję za Wasze serca i dłonie, które pomagają ogarnąć tę wielość zadań. Dziękuję Parafii Świętej Trójcy i ks. Dziekanowi Janowi Andrzejewskiemu, za 10 lat wspólnego tworzenia historii tej ziemi i kultury polskiej, za wytrwałość, i wiele pomocy.
Gorąco zapraszam na 10ty jubileuszowy Festiwal Perła Baroku ? Koncerty Mistrzów, do bazyliki św. Trójcy w Kobyłce. Szczegółowe informacje o koncertach: www.BestArtPromotion.com