Według danych Instytutu Żywności i Żywienia ponad 60% mężczyzn i prawie połowa kobiet w Polsce walczy z otyłością. Powszechnie uważa się, że problem nadwagi i otyłości spowodowany jest złym odżywianiem oraz brakiem ruchu. Jednak u wielu osób wdrożenia odpowiedniej diety i zwiększenia aktywności fizycznej nie prowadzi do utraty zbędnych kilogramów. Okazuje się, że przyczyny otyłości mogą leżeć w mikroflorze jelitowej.
Nadmierna masa ciała to problem nie tylko natury estetycznej, lecz również uznana przyczyna nawet 80% chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroby naczyniowo-sercowe ? mówi dr Patrycja Szachta, ekspert programu edukacyjnego PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII. Jako główne czynniki odpowiedzialne za otyłość wymienia się najczęściej spożywanie zbyt dużej ilości produktów wysokokalorycznych oraz brak aktywności fizycznej. Jednak okazuje się, że to nie jedyne przyczyny i podłoże problemu może być zupełnie inne.
Czy otyłość to wina naszych bakterii?
Eksperci coraz częściej zwracają uwagę na to, że powodem problemów z nadmierną masą ciała może być mikroflora jelitowa. Badania wykazały bowiem, iż bakterie jelitowe, zasiedlające przewód pokarmowy mogą wpływać na to ile kalorii z pożywienia przyswajamy. Jeżeli równowaga naszej mikroflory jelitowej jest zaburzona i obecne są w niej pewnego typu bakterie, to zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości i nadwagi ? podkreśla ekspert programu PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII, dr Patrycja Szachta. Dodatkowo bakterie jelitowe odgrywają istotną rolę
w regulacji wzrostu i różnicowania nabłonka przewodu pokarmowego, co wpływa na procesy zużycia energii w mięśniach, przemianę glukozy w wątrobie oraz formowanie tkanki tłuszczowej.
Alergie ? cichy sprzymierzeniec otyłości
? Przyczyną problemu nadmiernej masy ciała mogą być także nietolerancje pokarmowe, będące następstwem uszkodzenia bariery jelita cienkiego ? tłumaczy dr Patrycja Szachta. – Jeżeli mimo ograniczenia spożywanej ilości kalorii, nie następuję utrata kilogramów, warto poddać się testom
w kierunku ukrytych nadwrażliwości pokarmowych tzw. alergii utajonych. U osób z nadwrażliwością pokarmową występuje stan zapalny, który przyczynia się do powstania oporność organizmu na działanie insuliny. W konsekwencji przyjmowany cukier nie jest prawidłowo metabolizowany
i przekształcany zostaje w tłuszcz, który odkłada się w organizmie.
Warto pamiętać, że za zaburzenia mikroflory jelitowej odpowiedzialne są m.in.: zła dieta bogata
w przetworzoną żywność pełną cukrów prostych i tłuszczu, stosowanie antybiotyków i innych leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwko objawom refluksu ? PPI i inne), używki (alkohol, nikotyna), a także stres.
Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku w Europie przybywa ponad 300 tysięcy dzieci, które borykają się z problemem otyłości i nadwagi. Aby zmienić te zatrważające statystyki musimy postawić na kształtowanie pozytywnych nawyków żywieniowych, ale i na edukację, aby każdy młody człowiek wiedział, jak to co ma na talerzu wpływa na jego organizm. To właśnie robimy w ramach programu Porcja Pozytywnej Energii.