Majowy weekend w Strachówce rozpoczął się imprezą plenerową ?Vademecum ? w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida? przygotowaną przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska. Impreza nawiązuje do wydarzenia z 25 kwietnia 1818 roku, zaślubin Ludwiki Żdzieborskiej i Jana Norwida.
Narzeczeni wyjeżdżali bryczkami ze Strachówki, z dworu babci Hilarii z domu Buyno i Józefa Sobieskiego posła na Sejm Wielki do kościoła parafialnego w Sulejowie, gdzie złożyli sobie małżeńską przysięgę. To szlacheckie wesele i zwyczaje z nim związane odtworzyli w niedzielę 30 kwietnia, podczas ?Vademecum?, uczniowie Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Po uroczystej Mszy świętej na stopniach kościoła w Strachówce zgromadzeni mogli obejrzeć zwyczaj zaręczyn i błogosławieństwa narzeczonych. Po nim ślubny orszak bryczek i wozów konnych prowadzony przez ułanów ze Stowarzyszenia im I pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki wyruszył do Sulejowa. Trzy razy ?młodzi? zatrzymywali się przed tradycyjnymi bramkami przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Jadwisina i Równego. W Sulejowie przywitali ich; gospodarz Powiatu Wołomińskiego ?Ziemi Cypriana Norwida? pana starosta Kazimierz Rakowski, wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka i wójt Strachówki Piotr Orzechowski oraz proboszcz parafii Sulejów ks. Józef Rutkowski. Goście wysłuchali Piotra Kajetana Matczuka, który zaśpiewał utwory polskich romantyków Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Norwida w przepięknym koncercie pt. ?Rozmowa z piramidami?. Wspólnie śpiewali norwidowski fragment z ?Promethidiona? ?bo nie jest światło , by pod korcem stało, ani sól ziemi do przypraw kuchennych. Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, pracy, by się zmartwychwstało?. Goście uczestniczyli w rekonstrukcji obrzędu zaślubin, a następnie wyruszyli w drogę powrotną do Strachówki. Na cmentarzu w Sulejowie ?para młoda i szlachta? złożyła kwiaty na płycie nagrobnej ks. Jakuba Dosta, świadka zaślubin państwa Norwidów.
Kolejnym zwyczajem było powitanie młodych chlebem i solą, a tradycyjnym polonezem w wykonaniu gimnazjalistów rozpoczęło się wesele. Dzieci odtańczyły pięknego kujawiaka, a młodzież ognistego mazura. Tańce, które w XIX wieku tańczyła także polska szlachta. Druga część rekonstrukcji zakończyła się obrzędem oczepin, zdjęciem pannie młodej wianka i założeniem czepka przy tradycyjnej pieśni ?Oj chmielu, chmielu?.
W czasie dalszej zabawy goście odwiedzali XIX wieczny salonik, gdzie piórem i atramentem pisali liściki lub uczyli się kaligrafii. Dzieci bawiły się XIX ? wieczną ciuciubabkę, uczyły się jak pogrzebaczem toczyć fajerkę. Panie z KGW częstowały tradycyjnymi pierogami i kartaczami, a Rada Rodziców Zespołu Szkół w Strachówce rozgrzewała gorącą herbatą i kawą z pysznym ciastem.
?Vademecum? mogło się odbyć dzięki pracy wielu osób. Dziękujemy nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej za współpracę w przygotowaniu ?Vademecum, pracownikom Urzędu Gminy w Strachówce, paniom z KGW z Jadwisina, Równego i Strachówki, członkom Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska, policjantom z komisariatu w Jadowie. Dziękujemy Starostwu Powiatu Wołomińskiego i Gminy Strachówka za finansowe wsparcie tego wydarzenia. A czytelników zapraszamy już za rok na kolejne, szczególne ?Vademecum ? w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida? w 200-setna rocznicę ich ślubu.
Grażyna Kapaon
Prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska