Specjaliści alarmują, że spada zawartość próchnicy w glebach uprawnych. Czy zastanawialiście się dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że nasza polska gleba jest silnie zdegradowana. Z badań Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, iż gros gleb w Polsce jest zakwaszona i cierpi na niedostatek próchnicy. Obecnie jej poziom jest niższy o 15-30 proc. od wymaganego minimum. Skutkiem tego są niskie plony, wysokie koszty uprawy i… słaba jakość produktów roślinnych. A jak jest w naszych ogródkach?
Działkowiec czy ogrodnik dopłat nie ma, więc może nad swoją ziemią popracować. Wysiłek opłaci się solennie.
Właściciele upraw rolnych zmagają się z pogarszającym się stanem gleby, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie oni sami pozbawili tę glebę życiodajnej materii (próchnicy). Poddali się trendom, jakie zapanowały w polskim rolnictwie po 2004 roku, kiedy to otworzył się dla nas rynek UE. Intensyfikowano produkcję za wszelką cenę. Równocześnie miał miejsce spadek produkcji zwierzęcej skutkiem czego spadła produkcja obornika i gnojowicy. Alternatywą naturalnych nawozów stały się nawozy syntetyczne. To często doprowadziło do wyjałowienia gleby i jej stepowienia. Jedynym rozwiązaniem stał się płodozmian, czyli wyłączanie spod aktywnej produkcji rolnej dużych połaci areału. Dopłaty zastąpiły plony.
Wychodząc naprzeciw potrzebom zdecydowaliśmy się wprowadzić Program Naprawy Polskiej Gleby. Głównym jego elementem są Wieloskładnikowe Nawozy Organiczne Fertikal.
Fertikal to innowacyjny produkt wytwarzany od 40 lat przez przedsiębiorstwo belgijskie o tej samej nazwie. Dzięki ogromnemu doświadczeniu firma ta cieszy się międzynarodową reputacją na rynku nawozów organicznych. Fertikal obecny jest niemal we wszystkich krajach UE, w Azji, w Afryce, a na terenie całej Polski oficjalnie jest dostępny dopiero od połowy 2016 roku.
Fertikal jest nawozem organicznym wieloskładnikowym używanym do upraw ekologicznych i konwencjonalnych. Wyprodukowany jest niemal w 100% z obornika kurzego. Prócz zawartości składników takich jak azot, fosfor i potas oraz bardzo cennych dla wegetacji mikroelementów t.j. selenu, magnezu, miedzi, siarki, boru, manganu, wapnia i wielu innych, surowiec wapna, poddany został procesowi pasteryzacji zgodnie z Europejskimi normami (EC) No.1069/2009. Następnie wysuszony i poddany peletyzacji. Po przejściu tego procesu nawóz nie wydziela intensywnego zapachu, co czyni go przyjaznym do stosowania w każdych warunkach.
Związki (mikroelementy) zawarte w nawozie Fertkal sprzyjają procesom glebotwórczym, aktywizują życie mikrobiologiczne gleby, jak również wpływają stymulująco na procesy humifikacji, poprawiając tym samym właściwości sorpcyjne i strukturę gleby. Dzięki stosowaniu Fertikalu odbudowa niedoborów próchnicy następuje szybciej. Dochodzi też do osiągnięcia trwałej równowagi mikroorganicznej i wzrostu zawartości próchnicy.
Nawożenie Fertikalem jest zalecane na wszystkie rodzaje gleb a szczególnie na gleby obciążone dużym oddziaływaniem zanieczyszczeń i zdegradowane, gdzie aktywność mikrobiologiczna jest znikoma, a poziom metali ciężkich wysoki. Uzyskanie zdrowych, dorodnych, cieszących oczy i język plonów przy użyciu Fertikalu będzie dużo łatwiejsze.
Składniki pokarmowe w nawozie Fertikal są skoncentrowane, więc wystarczy zastosować od 600 kg do 3 ton nawozu na hektar żeby mieć doskonałe efekty. Stosowanie zależne jest od ph gleby, której przebadanie szczególnie zalecamy, pomagając analizę gleby fachowo przeprowadzić.
Efekty stosowania nawozu możemy zobaczyć dokumentacji zdjęciowej dostępnej na stronie www, którą zawdzięczamy Michałowi Czekajowi. Nie tylko fotografował i przeprowadzał wywiady, ale też osobiście sadził i nawoził niektóre z upraw. Dla porównania znajdziecie tam np. zdjęcia z uprawy rzepaku. Dwie działki polne znajdujące się po przeciwnych stronach drogi. Jedna z zastosowaniem nawozu druga bez. Różnicę we wzroście, wielkości, gęstości roślin widoczna jest gołym okiem!
Wyłącznym dystrybutorem Nawozu Organicznego Wieloskładnikowego FERTIKAL w Polsce
i Europie Wschodniej jest St. Cross Farm Sp. z o.o. z siedzibą w Sadowie 136, woj. Świętokrzyskie.
Edyta Malinowska
e.malinowska@fertikal.pl, 504 822 498
www.frtikal.pl, e-mail: info@fertikal.pl
tel. 693 968 191, 669 863 687