W sobotę 29 kwietnia odbędą się obchody 73. rocznicy zrzutu cichociemnych na placówkę pod Kołakowem w gminie Dąbrówka. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wydarzenie zainauguruje o godz. 17.30 start 2 Nocnego Biegu Terenowo-Przełajowego. Na krótkiej trasie pobiegną przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. O godz. 20.00 start biegu na trasie 7500 m w kategorii open. Zapisy na bieg : http://weller2.gckdabrowka.net.pl/
Atrakcją obchodów będą skoki spadochronowe (uzależnione od warunków pogodowych), których rozpoczęcie jest planowane na godz. 19.00. Skoki wykonają członkowie Związku Polskich Spadochroniarzy, w tym żołnierzy Wojsk Specjalnych.
Na godzinę 22.20 zaplanowano pokaz laserowy.
? Świetlna animacja przedstawi nam szczegóły operacji, której finał rozegrał się w Kołakowie ? mówi Radosław Korzeniewski, wójt Dąbrówki. ? Na niebie będziemy oglądać trasę przelotu Liberatora – samolotu, który transportował żołnierzy cichociemnych ? z Brindisi (Włochy) przez Belgrad, Budapeszt, Kraków, Warszawę, Radzymin do Kołakowa.
Pokaz zakończy odpalenie 4 punktów pirotechnicznych w barwach biało-czerwonych, symbolizujących czterech cichociemnych, którzy wylądowali w kołakowskim lesie. W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku na spadochronach skoczyli : ppor. Stefan Bałuk ?Starba?, mjr Tadeusz Runge ?Osa? kpt. Henryk Waniek ?Pływak? i kpt. Benon Łastowski ?Łobuz?.
Scenariusz uroczystości umiejętnie łączy elementy patriotyczne z elementami edukacyjnymi mającymi zapewnić dobre spędzenie czasu. Obchody urozmaicą wydarzenia dedykowane dzieciom, młodzieży i dorosłym, m.in. wystawa dot. historii cichociemnych i żołnierzy Armii Krajowej, którzy odbierali zrzut; park linowy; projektowanie pocztówek z pamiątkowym stemplem; pokaz gier planszowych i ? na zakończenie ? wspólne śpiewy pieśni patriotycznych przy ognisku.
Obchody rocznicy gromadzą mieszkańców gminy Dąbrówka w Kołakowskim lesie od kilkunastu lat. Brał w nich udział także gen. Stefan Bałuk. Teraz do Kołakowa chętnie przyjeżdża wdowa po generale pani Danuta Bałuk.
Organizator: Wójt Gminy Dąbrówka
Współorganizatorzy: Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Fundacja ?Skrzydła Chwały?
Organizator: Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski
Współorganizatorzy: Gminne Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Fundacja ?Skrzydła Chwały?
Sponsor: Orlen
Darczyńca: Fundacja PGNiG
Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej, Biuro Historii i Tradycji Policji KGP, Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy ?MUKS Dąbrówka?, Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce, Klub historyczny im. Armii Krajowej w Radzyminie, I LO PUL w Wołominie
Partnerzy techniczni: DRONPORT, J.D. Inżynieria Ruchu
Patronat medialny: TVP3 Warszawa, ?Policja 997?, ?W Sieci Historii?, Radio Fama, ?Kurier W?, ?Moja Gazeta Regionalna?, ?Życie Powiatu na Mazowszu?, Express Tłuszcz
Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce
Obchody zrzutu cichociemnych w lesie pod Kołakowem łączą w sobie elementy edukacyjne i patriotyczne. W nocnym biegu startują zarówno przedszkolaki jak i dorośli, fot. Bogdan Śladowski
W 2014 roku uczestnicy uroczystości pamiątkową fotografią z lotu ptaka dali świadectwo pamięci. fot. Bogdan Śladowski
Układanie GAPY – symbolu cichociemnych przedstawiającego pikującego orła w dziobie z wieńcem laurowym ? z 316 zniczy (tylu cichociemnych zostało zrzuconych do Polski), 2016 r. fot. Bogdan Śladowski