W związku z wejściem w życie nowego prawa od 1 lipca 2017 roku w całej Polsce wprowadzony będzie ujednolicony system zbierania odpadów, od tego czasu wszyscy zobowiązani będziemy dzielić wytwarzane przez nas odpady na frakcje: papier, plastik i metale, szkło, odpady biodegradowalne odpady zmieszane.
Do tej pory każda gmina miała swobodę wyboru systemu i tak funkcjonował zarówno system zbierania z podziałem na dwie frakcje: mokrą i suchą lub wydzielenie z tych dwóch frakcji jeszcze strumienia odpadów szklanych, lub podziału od razu na wszystkie frakcje.
Mimo, iż w Wołominie system w teorii funkcjonuje od dawna, nadal można zaobserwować, że jest problem z odpowiednim rozdzieleniem odpadów na odpowiednie grupy, dlatego potrzebna jest stała edukacja w tym zakresie, gdyż nie wszyscy mieszkańcy wywiązują się z tego obowiązku.
A tak to będzie wyglądało w najbliższych miesiącach w całej Polsce: te same kolory worków: ? papier ? kolor niebieski, ? szkło ? kolor zielony lub w podziale na szkło bezbarwne ? kolor biały, ? szkło kolorowe ? kolor zielony? plastik + metale (dopuszczalne jest zbieranie ich razem) ? kolor żółty ? odpady biodegradowalne ? kolor brązowy
Jest to sposób na zgromadzenie CZYSTEGO i SUCHEGO surowca nadającego się do przetworzenia.
Dlatego, przede wszystkim zalecamy trzymać się zasady: nie wiem co zrobić z odpadem ? sprawdzam zalecenia firmy odbierającej odpady. Takie informacje znajdziemy: na stronie internetowej gminy Wołomina, Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Wołominie, na dostarczanych na posesje workach na odpady, harmonogramach odbioru odpadów, ulotkach. Jeżeli nie udało się odnaleźć informacji dotyczącej prawidłowego wysegregowania odpadu, należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych, tak by nie zaszkodzić tym surowcom nadającym się do przetworzenia poprawnie wydzielonym.
W segregowaniu pomoże nam również kilka uniwersalnych zasad, takich jak:
? do odpadów (i ZMIESZANYCH i SELEKTYWNIE ZEBRANYCH) nie wrzucamy odpadów NIEBEZPIECZNYCH (np. artykuły medyczne, leki, strzykawki, baterie, opakowania po ? do worków na selektywną zbiórkę wrzucamy tylko czyste i suche odpady. ? do papieru nie wrzucamy ręczników papierowych, kuchennych, artykułów higienicznych tj. chusteczek, podpasek, pampersów. ? do plastiku nie wrzucamy torebek i folii po art. mięsnych. ? do szkła nie wrzucamy naczyń żaroodpornych, świetlówek, żarówek. ? do odpadów biodegradowalnych nie wrzucamy resztek po mięsie (w tym kości i odpadów pochodzenia zwierzęcego).
Na terenie Wołomina znajduje się PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy mieszkaniec, płacący opłatę śmieciową na rzecz Gminy Wołomin może oddać za darmo odpady sprawiające kłopoty, a pochodzące z ich gospodarstw domowych, takie jak: ? gruz, ? świetlówki i żarówki, ? zepsuty sprzęt elektroniczny i elektryczny, ? przeterminowane leki, ? opony, ? styropian, ? opakowania po farbach i wiele innych.
Już 22 kwietnia 2017 r., w godzinach od 11 do 16 Miejski Zakład Oczyszczania w Wołominie i Urząd Gminy Wołomin zapraszają na ?Dzień Ziemi – Piknik ekologiczny w PSZOK MZO Wołomin?, organizowany na terenie PSZOK Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Wołominie przy ulicy Łukasiewicza 4. Wydarzenie realizowane jest jako część projektu ?Modernizacja Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Gminie Wołomin?, współfinansowanego w ramach RPO WM na lata 2014-2020.
Podczas pikniku będzie można przyjść i zobaczyć jak funkcjonuje PSZOK przy Łukasiewicza 4, jakie odpady przyjmuje i co następnie się z nimi dzieje, jak funkcjonuje miejska sortownia śmieci i przetwarzanie odpadów zbieranych od mieszkańców. W trakcie specjalnie zorganizowanych prelekcji, które odbędą się w 3 terminach: o godzinie 12.00, 13.30 i 15.00 będzie możliwość przespacerowania się po terenie Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Wołominie, gdzie pracownicy pokażą drogę jaką przechodzą odpady surowcowe, by zyskać ?drugie życie?.