100 lat Gminy Tłuszcz

To wcale nie był Prima-aprylisowy żart. 1 kwietnia gmina Tłuszcz obchodziła okrągły jubileusz. Uroczystą Sesję Rady Miejskiej w Tłuszczu z okazji 100-lecia powołania Gminy Tłuszcz otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej, po czym Przewodniczący odczytał obwieszczenie o osadzie Tłuszcz z „Gazety Urzędowej Powiatu Mińskiego Mazowieckiego” z 1917 roku

Rada Miejska kadencji 2014-2018 oddała cześć i szacunek pokoleniom samorządowców, burmistrzom, naczelnikom, wójtom, radnym oraz pracownikom gminy, którzy przez ostatnie sto lat budowali i rozwijali Tłuszcz i okolicę. Symbolicznym gestem, poprzez aklamację, podziękowali wszystkim tym, którzy w ciągu ostatnich stu lat przyczynili się do budowy i rozwoju Gminy Tłuszcz. Nie ulega wątpliwości, że obecny kształt i wygląd lokalnego środowiska, to zasługa bardzo wielu osób, którzy swoją ciężką pracą i determinacją w dążeniu do celu, doprowadzili do tego, że mieszkańcy żyją w Gminie ze wspaniałą historią, ze wspaniałymi ludźmi, z ludźmi z pasją i zapałem, z młodym pokoleniem, które z całą pewnością zasłuży się jeszcze w historii Gminy Tłuszcz i Ojczyzny.
Następnie rozpoczęła się mini-sesja naukowa, którą otworzył Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk opowiadając o współczesności Gminy Tłuszcz. Najdawniejsze dzieje Tłuszcza i jego mieszkańców przybliżył regionalista i heraldyk, radny powiatu wołomińskiego oraz mieszkaniec Gminy Robert Szydlik. Historyk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej Marcin Ołdaka opowiedział z kolei o dziejach samorządu tłuszczańskiego oraz zasłużonych mieszkańcach okolic. Jako ostatnia głos zabrała Zuzanna Sieroszewska-Rolewicz ? prawnuczka Wacława Sieroszewskiego ? wybitnego pisarza, honorowego Obywatela Gminy Tłuszcz, który niezaprzeczalnie był autorytetem dla pierwszych pokoleń tłuszczańskich samorządowców.
W tym wyjątkowym dniu po raz pierwszy wręczono Medale Pamiątkowe im. Wacława Sieroszewskiego, które otrzymali: Kazimierz Blusiewicz, Tadeusz Pietrzyk, Sławomir Klocek, Jan Krzysztof Białek. Zygmunt Czechowski, Stanisław Dembiński, pośmiernie ś.p. Andrzej Oleksiak, Bogdan Kaszuba, Andrzej Prokopowicz ? byli burmistrzowie oraz przewodniczący rady miejskiej, a także Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski.

tluszcz
Z okazji 100-lecia powstania gminy Tłuszcz, Starosta Wołomiński Kazimierza Rakowski wręczył Burmistrzowi Pawłowi Bednarczykowi, przyznaną przez Zarząd Powiatu Wołomińskiego „Nagrodę Starosty” oraz pamiątkowy obraz przedstawiający Pałac w Chrzęsnem.
Po przemówieniach zaproszonych gości, w części artystycznej wystąpili wspaniali, niezwykle utalentowani młodzi muzycy: Karolina Róża Kowalczyk, Katarzyna Szymkowiak, Arnold Kłymkiw – Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Soliści Filharmonii Narodowej, Filharmonii im. Romualda Traugutta oraz Warszawskiej Opery Kameralnej. Towarzyszył im Piotr Szymanowicz – pianista, który doskonalił swoje umiejętności na uczelniach muzycznych w Łodzi, Wiedniu, a także Brukseli. Obecnie współpracuje z Filharmonią Narodową i Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina.

Źródło: www.powiat-wolominski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.