Ewa Dądalska lekarz z Wołomina została tegorocznym laureatem nagrody Anioły Medycyny. Jest to jedyna społeczna nagroda, do której pacjenci zgłaszają farmaceutów i lekarzy, którzy przekraczają standardy polskiej służby zdrowia, okazując pacjentom ?serce?, zainteresowanie i empatię.
Wręczenie statuetek Anioły Medycyny i Anioły Farmacji odbyło się w miniony poniedziałek, 20 marca, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas uroczystej Gali połączonej z wielkim widowiskiem artystycznymi i występem gwiazdy opery światowego formatu ? Małgorzaty Walewskiej.
Do nagrody Anioły Medycyny i Anioły Farmacji zgłoszono łącznie 5 000 lekarzy i farmaceutów.
W plebiscycie na najlepszych głosy oddało ponad 140 000 osób. Po głosowaniu pacjentów, Jury, pod przewodnictwem prof. Jerzego Woj-Wojciechowskiego, wybrało z tej licznej grupy nominowanych, 100 osób, z których wyłoniono 10 laureatów w każdej z dwu kategorii. Wśród dziesiątki lekarzy jest Ewa Dądalska, mieszkanka Wołomina, lekarz ginekolog-położnik ze specjalizacją ginekologia onkologiczna.
W wyłonieniu ?dziesiątki? jurorom pomogły prace na zadany temat: Ile jest miejsca na ?serce? w zawodzie lekarza?, do napisania których każdy z nominowanych został zobowiązany. Doktor nauk medycznych Ewa Dądalska pochodzi z Wołomina, tu się urodziła ? jeszcze w starym szpitalu i tu się wychowała. Absolwentka nieistniejącej już SP nr 2 oraz LO im. Władysława IV w Warszawie a następnie Akademii Medycznej w Warszawie. W wołomińskim szpitalu pracuje od 1 lutego 2017 roku. Wcześniej był Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ulicy Karowej 2 w Warszawie (14 lat) i Szpital Specjalistyczny ?Inflancka? im. Krysi Niżyńskiej ?Zakurzonej?, gdzie przez dwa lata była zastępcą ordynatora. Od 1 lutego 2017 doktor Ewa Dądalska pracuje w Wołominie na oddziale Ginekologiczno-Położniczym.
? Moją ideą przyjścia do pracy w Wołominie jest stworzenie tu możliwości leczenia w zakresie ginekologii onkologicznej. Chciałabym, aby pacjentki, u których wykryliśmy nowotwór narządów płciowych kobiecych, mogły być leczone jak najbliżej domu. Chciałabym również stworzyć tu poradnię ginekologii onkologicznej, aby zapewnić nie tylko leczenie, ale również obserwację pacjentki po zakończeniu leczenia ? mówi laureatka Anioła Medycyny 2016.
Nasza rozmówczyni podkreśla, że przyjście do pracy w wołomińskim szpitalu dokonało się głównie za sprawą ordynatora Ryszarda Stańczaka, który przekonywał ją do tego kroku od kilku lat. ? Gdy postanowiłam zmienić miejsce pracy pojawiło się kilka propozycji, ale postawiłam na Wołomin. Za podjętą decyzją przemawiało kilka ważnych kwestii. Po pierwsze moje dzieci mają teraz większy kontakt ze mną a ja z nimi. To duża wartość. Po drugie ? postanowiłam zmierzyć się z dużym zadaniem ? pomocy w tworzeniu możliwości leczenia operacyjnego i zabiegowego technikami małoinwazyjnymi. Są to m.inn.: laparoskopia ? całe spektrum możliwości do wykonania tą drogą operacji jak również histeroskopia czyli metoda diagnostyczno-lecznicza rozmaitych schorzeń dotyczących jamy macicy. Jest wola, aby ten obszar działań rozwijać w tym szpitalu ? opowiada doktor Dądalska.
Decyzja o zmianie miejsca pracy ze ?Szpitala Inflancka? na Wołomin nie umknęła uwadze znajomych i rodziny. ? Część moich kolegów, na czele z mężem, który jest również lekarzem, odradzała mi dokonanie takiej zmiany, uważając, że ograniczy mi to możliwość rozwoju zawodowego w tym również w praktyce ambulatoryjnej ? moje pacjentki to głównie warszawianki. Ale były też głosy wsparcia i otuchy osób, które przekonywały, że praca na miejscu może być dla mnie spokojniejsza i pozwoli na wygospodarowanie większej ilości czasu dla rodziny i dla siebie, ale może też być pewnym wyzwaniem zawodowo-organizacyjnym, bez którego chyba żyć nie potrafię ? opowiada z uśmiechem pani doktor.
Choć widziałyśmy się po raz pierwszy, to przez cały czas miałam wrażenie, że skądś znam doktor Ewę Dądalską i… nie pomyliłam się. Jak się okazuje Ewa Dądalska wiele razy występowała jako ekspert w telewizyjnym ?Pytaniu na śniadanie? jak również w innych programach dotyczących zdrowia kobiet.
Jest również współtwórcą strony internetowej poświęconej kobietom chorym na nowotwór, do której wniosła wkład merytoryczny.
Teresa Urbanowska
Pani doktor Ewa wspaniała przecudowna lekarz, fachowiec i kobieta. Serdecznie dziękuję pani doktor za leczenie mojej mamy Marianny:)