Od stycznia 2017 roku Fiskus wykreślił ponad 22 tysiące firm, nawet te które są TYLKO zawieszone. Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że celem jest ograniczenie wyłudzeń VAT. Uczciwi podatnicy nie mają się czego obawiać.
Jednak wykreślając zawieszone czasowo przedsiębiorstwa, na co pozwala ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, spowodować może wiele problemów właścicielom takich firm przy przepływie dokumentów związanych z działalnością. Warto zaznaczyć, że samo zawieszenie nie powoduje nagłego zniknięcia dokumentów księgowych w firmie, pozostają faktury z tytułu najmu, leasingi, sprzedaż środków trwałych itp.,. Urząd nie informuje podatnika o wykreśleniu, zatem nieświadomość i działanie przedsiębiorcy może przysporzyć mu kolejnych problemów w Urzędzie Skarbowym.
Do tego urząd skarbowy, wykreślając z rejestru, nie działa na podstawie żadnych formalnych decyzji. Nie można się zatem odwołać. Jedyne, co można zrobić, to wizyta w Urzędzie i próba odwrócenia podjętych działań.
Według Ministerstwa Finansów, przedsiębiorca może wrócić do rejestru, bez ponownego zgłoszenia rejestracyjnego, nawet jeśli nie składał deklaracji VAT przez pół roku lub wystawiał tzw. puste faktury. Musi jednak udowodnić, że prowadzi faktycznie działalność gospodarczą, złożyć brakujące deklaracje bądź też udowodnić, że wystawienie pustej faktury było wynikiem pomyłki lub nastąpiło bez jego wiedzy.
Wykreślenie z rejestru to także kłopot dla kontrahentów. Jeśli odliczą VAT z faktury wystawionej przez ?nieistniejącego” podatnika, może im grozi sankcja. Dlatego tak ważne, aby sprawdzać się nawzajem przed rozpoczęciem ewentualnej współpracy, to może być szczególnie nagminne w zakresie robót budowlanych, chociaż częściowo rozwiązano ten problem zastosowaniem instytucji ?odwróconego obciążenia? przy umowach podwykonawczych w zakresie robót budowlanych zgodnie z załącznikiem 14 do ustawy o VAT. Przed rozliczeniem się fakturą , proponuję sprawdzić podatnika na stronie – https://ppuslugi.mf.gov.pl/? tu najszybciej można sprawdzić podatnika czy jest czynnym podatnikiem VAT.
Od 1 marca fiskus zyskał kolejne uprawnienia w walce z oszustwami podatkowymi. Kontrolerzy celno-skarbowi będą mogli działać także poza swoim województwem i bez imiennych upoważnień wchodzić do siedzib firm. A podatnik nie będzie mógł składać zastrzeżeń do protokołu kontroli.
Choć resort powtarza, że to wszystko ma usprawnić i uszczelnić przed oszustwami system podatkowy, to niestety na razie powoduje więcej chaosu i problemów dla podatników i to niestety tych uczciwych. Oczywiście wysoce prawdopodobne, że te zmiany zablokują oszustów, jednak przy a okazji rykoszetem dostaną przedsiębiorcy prawidłowo działający na rynku. Dodatkowo stanowi to ogromny zysk dla fiskusa, bowiem jeśli podatnik jest wykreślony a wystawia ? otrzymuje faktury VAT to nie może odliczyć VAT-u i cały ląduje w budżecie pomimo generowania kosztów.
Marta Godlewska
marta.godlewskaa@gmail.com
tel. 519 490 429