Z Robertem Roguskim, burmistrzem Kobyłki o projektowaniu przejazdów bezkolizyjnych w Kobyłce, współpracy z przedsiębiorcami oraz wizycie studyjnej samorządowców z Ukrainy rozmawia Teresa Urbanowska.? PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wiadukt i tunel w Kobyłce ? to powód do radości dla mieszkańców ale i dla władz samorządowych Kobyłki. Czy wydarzyło się w tej sprawie coś nowego, to zmiana potrzebna na którą wielu mieszkańców już przestało liczyć?
? Pracowaliśmy w tym temacie od dawna. Zresztą pełna informacja, którą na chwilę obecną możemy podać, została zamieszczona na stronie internetowej miasta. Wynika z niej, że jest to efekt wielomiesięcznej pracy naszego urzędu a ostatnie uzgodnienia doprowadziły do tego, że PKP PLK S. A. w dniu 2 grudnia 2016 roku ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie bezkolizyjnych przejazdów w Kobyłce i Kobyłce Ossów.
Już niedługo, bez oczekiwania przed rogatkami, mieszkańcy Kobyłki będą mogli cieszyć się szybkim przejazdem na drugą stronę miasta. Mamy nadzieję, że najważniejsza w tej chwili dla Kobyłki sprawa zostanie niebawem zrealizowana i ostatecznie zakończona. Przypominamy, że budowa przejazdów bezkolizyjnych podczas obecnej modernizacji została zablokowana przez protesty społeczne.
? Od wielu lat jest Pan ? jako burmistrz Kobyłki, organizatorem ?Śniadania z burmistrzem?, które cieszyły się z każdym rokiem większą popularnością. Teraz jest to „Śniadanie z biznesem” w którym z przyczyn zawodowych nie mogłam uczestniczyć. Proszę więc o kilka słów na temat tego wydarzenia.
? Faktycznie ? w dniu 1 grudnia 2016 mieliśmy przyjemność po raz kolejny spotkać się z naszymi lokalnymi przedsiębiorcami w ramach cyklicznych spotkań z cyklu „Śniadanie z biznesem”. Tym razem na śniadanie przyjęli zaproszenie również goście specjalni.
Andrzej Czajkowski z wydziału promocji gospodarczej Miasta Stołecznego Warszawy i Paweł Oleszczuk z firmy doradczej PWC Polska, którzy przekazali informację o stopniu zaawansowania projektu „Internacjonalizacja MŚP na terenie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych”. Pani Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wołominie Jolanta Tlaga zaprezentowała możliwości współpracy z przedsiębiorcami celem zatrudnienia osób bezrobotnych.
Po oficjalnych prezentacjach przyszedł czas na pytania, wnioski i rozmowy bezpośrednio pomiędzy przedsiębiorcami. Mamy nadzieję, że już na wiosnę spotkamy się po raz kolejny.
? Zainteresowała mnie również informacja na temat wizyty studyjnej samorządowców z Szumska na Ukrainie w Kobyłce. Skąd pomysł na tego rodzaju kontakty?
? Zacznę może od tego, że Swietłana Antoniuk, prawniczka i Aleksander Makarewicz, zastępca naczelnika Rady Rejonu, pracownicy administracji gromad z obwodu tarnopolskiego na Ukrainie gościli w Kobyłce przez sześć dni w ramach kontynuacji projektu Związku Miast Polskich i Kanady i miast członkowskich wspierających reformy decentralizacyjne na Ukrainie.
Wizyta studyjna samorządowców w Kobyłce przebiegała pod hasłem ?Praktyka wdrażania strategii rozwoju gminy?. Jest to uzupełnienie projektu ?Zwiększenie udziału mieszkańców w planowaniu strategicznym i planowaniu świadczenia usług publicznych w nowych połączonych gromadach na Ukrainie?. Pobyt gości z Szumska zakończył się konferencją w Warszawie, podsumowującą ten etap projektu. Prezentację nt. ?Decentralizacja w Polsce ? proces przekazywania kompetencji i zadań polskim samorządom? przedstawił pan Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura ZMP, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP.