O nowych sekcjach w MOK Kobyłka, planach remontowo-modernizacyjnych obiektu z Agnieszką Nemską, dyrektor placówki, rozmawia Teresa Urbanowska.
? Nowy rok w działalności MOK-u trwa już od kilku tygodni. Czy ? po objęciu funkcji dyrektora MOK Kobyłka, wprowadziła Pani nowe elementy do MOKowskiej oferty?
? Przede wszystkim to powstały dwie nowe sekcje dla osób niepełnosprawnych: Karate Integracyjne dla dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności. Sekcję prowadzi Jakub Jarząbek, wieloletni instruktor karate, doskonale znający problem niepełnosprawności. Pan Jakub swoje zajęcia prowadzi nie tylko w Kobyłce ale również w kilku innych miejscach w Polsce, między innymi w Siedlcach. Są w tej sekcji jeszcze wolne miejsca, zapraszamy więc dzieci w wieku szkolnym. Druga z naszych sekcji to gimnastyka sportowa dla dzieci autystycznych. Jest ona prowadzona przez instruktora rehabilitanta i tu również zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Z uwagi na wymagania odbiorców tych zajęć, grupy są niewielkie i zajęcia mają charakter zajęć niemal indywidualnych, tak, aby można było dotrzeć do każdego z uczestników.
? A oprócz zajęć ruchowych ? pojawiło się coś nowego?
? Ruszyły również zajęcia edukacyjne ?Ortografia na wesoło? prowadzone przez mieszkankę Kobyłki Panią Edytę Nowak-Kokoszę. Tu, grupa już się prawie stworzyła, ale myślę, że pani Edyta przyjmie wszystkie chętne dzieci. Mamy też taki nasz nowatorski pomysł, którym jest ?Kawiarenka naukowa?. Spotkania kawiarenki odbywają się raz w miesiącu. Są to wykłady, po których uczestnicy biorą udział w dyskusji. Zapraszamy tu szczególnie młodzież gimnazjalną, licealistów i osoby dorosłe.
Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 20 listopada od godz. 17.00.
? Przeglądając strony internetowe zauważyłam, że pojawiły się propozycje teatralnych występów rodzimego teatru. Proszę przybliżyć mieszkańcom tą formę aktywności.
? W naszych MOKowskich strukturach od ponad roku funkcjonuje Teatr ?Odgłos paszczą? prowadzony przez Piotra Stawskiego. I faktycznie, choć teatr ten działa już ponad rok, to dopiero teraz zaczyna prezentować swoje osiągnięcia. Zespół tworzy grupa amatorów w różnym wieku. Chcę podkreślić, że nasi artyści wystawiają swoje produkcje nie tylko w Kobyłce, ale również w sąsiednich gminach. A skoro jesteśmy przy scenie to wspomnę również o sekcjach które prowadzi Anna Werstak. Do Studia Piosenki, które funkcjonuje od jakiegoś czasu doszła nowa forma zajęć: ?Dykcja i interpretacja? – to zajęcia, które są uzupełnieniem zajęć wokalnych. Z nowinek nadmienię może jeszcze o ?Fitnessie Brazylijskim?. Są to zajęcia prowadzone przez rodowitego Brazylijczyka a mieszkańcy mogą z nich korzystać w godzinach przedpołudniowych 2 x w tygodniu w poniedziałki i środy w godz. 9.00-10.00. No i zajęcia ?Mandaryna Dance Studio?…
? Ale akurat ta sekcja działa w MOK od dawna…
? To fakt. Ale chcę podkreślić, że dzieci cały czas ćwiczą i osiągają sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej promując MOK i Miasto Kobyłka, a grupa MDS liczy już około 80 osób w wieku od 5. do 20. roku życia.
? Wspomniała Pani wcześniej o konieczności remontów w MOK. Kiedy planuje Pani te remonty?
? Jak pani wie, dyrektorem jestem dopiero od 1 października tego roku. Wcześniej przez cztery miesiące byłam pracownikiem, który był pełniącym obowiązki dyrektora. Teraz, pełniąc drugi miesiąc tę funkcję, po wygranym wcześniej konkursie, realizuje przygotowany przez siebie program, który zakładał również prace remontowe w budynku. Ponieważ chciałam pewne prace wykonać jak najszybciej a moje pomysły nie znajdują jeszcze odzwierciedlenia w budżecie, pozyskaliśmy ? wraz z kadrą MOK-u sponsorów.
? Co więc robicie ciekawego?
? Odnawiamy pomieszczenia biurowe, wygospodarowaliśmy w tym celu jeszcze jedno pomieszczenie po dawnym pokoju socjalnym, który teraz ma znacznie lepsze warunki przy naszej kawiarence. Wymieniliśmy część posadzki z wykładziny na panele, co jest szczególnie ważne dla alergików. Ale to dopiero początek. Kolejne zmiany są jeszcze w trakcie. Mam nadzieję, że Rada Miasta zatwierdzi zaplanowany budżet na 2017 rok. Zobaczymy wówczas na co będziemy mogli sobie pozwolić.