W Miejskim Ośrodku Kultury w Markach, 4 grudnia 2016 roku (w Barbórkę) o godz. 17.00, odbędzie się wernisaż Gabrieli Czarneckiej. Artystka tym razem zaprasza na niezwykle rzadką dziś wystawę prac swojego autorstwa będzie to ?Wycinanka na święta?.
Wycinanka to dziś niezbyt częsta forma wyrazu artystycznego. Warto jednak o niej przypomnieć, gdyż, jak mówi bohaterka spotkania, które odbędzie się w dniu 4 grudnia w mareckim MOK-u ? wycinać można wszędzie. Nie potrzeba też wielkich nakładów finansowych aby pielęgnować tę formę sztuki. A wycinanka to nic innego jak ozdoba wycięta z papieru za pomocą ostrego narzędzia, najczęściej nożyc. W Polsce jest charakterystyczna szczególnie dla twórczości ludowej.
„Wycinanka przyszła do polskiej sztuki ludowej z kultury żydowskiej. Pierwsze historyczne zapiski o wycinankach w Polsce jako miejsce ich pochodzenia wymieniają okolice Warszawy. Były one charakterystyczną ozdobą wiejskich chat z przełomu XIX i XX wieku. Przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, przed ważnymi uroczystościami rodzinnymi, sufity zdobiono kolorowymi wycinankami. Pełniły one nie tylko funkcję zdobniczą, przypisywano im również znaczenie magiczne. Najstarsze polskie wycinanki w zbiorach pochodzą z początku XX wieku z okolic Łowicza, Kołbieli oraz Kurpiowszczyzny” (źródło: pl.wikipedia.org) .
Gabriela Czarnecka wycinanką interesuje się od dziecka. Stworzyła własną autorską koronkową wycinankę z uwzględnieniem motywów ludowych. Z niezwykłą precyzją tworzy swoje ?koronki? z papieru czy kartonu, bez żadnych szablonów czy rysunku. Tworzy je w trakcie cięcia ? jak sama mówi: – Wyrzucam to co mi w danej wycinance jest niepotrzebne…
W tym zakresie współpracuje ze Skansenem w Kuligowie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jadowie ? prowadząc między innymi warsztaty z wycinanki dla dzieci i dorosłych.
Ale Gabriela Czarnecka to również malarka. Malarstwem interesuje się od 1994 ? od tego czasu systematycznie uczestniczy w wielu plenerach malarskich (w tym międzynarodowych) ? na których doskonali swój warsztat malarski.
Preferuje malarstwo suchą pastelą ? szczególnie pejzaże, kwiaty i martwą naturę o różnej tematyce np.: kuchennej, szkolnej, muzycznej (instrumenty) itp. Podobne tematy maluje techniką olejną.
Dotychczasowe wystawy – indywidualne: w Wołominie i Szczawnie Zdroju oraz liczne poplenerowe wystawy zbiorowe w: Międzyzdrojach, Rzeszowie, Unieściu, Darłowie, Poznaniu, Kołobrzegu, Polańczyku, Pile, Jadowie, Długosiodle, Opatowie, Zamościu, Granowie, Crzęsnem, Korczynie w wystawie Międzynarodowej Police ART 2010 w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Wiceprezes Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie i członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Marynistów Polskich z siedzibą w Warszawie.
Działacz społeczny ? Rzecznik Praw Dziecka w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci (z siedzibą w MDK w Wołominie).
Działa też w Stowarzyszeniu Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury w Wołominie, gdzie prowadzi również warsztaty dla dzieci takie choćby jak popularne już ?Weekendy z babcią?.
Na wystawie w Markach zaprezentuje obok wystawy świątecznej wycinanki kolorowe i charakterystyczne dla niej, cieszące oko dużoformatowe wycinanki jednokolorowe, często wykorzystywane obecnie do dekoracji wnętrz.
Kontakt: czagatpd@tlen.pl