Kobyłka Eco-Miasto 2016

Do konkursu ECO-MIASTO 2016 zgłosiło się 29 miast, z których nagrody główne otrzymało osiem miast, a ośmiu przyznano wyróżnienia. Wśród nagrodzonych znalazła się Kobyłka, którą doceniono za efektywność energetyczną budynków.
Na projekt ECO-MIASTO 2016 składa się konkurs ECO-MIASTO, seminaria tematyczne oraz konkurs edukacyjny dla szkół.
Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
? Polskie samorządy intensywnie działają na rzecz rozwoju zrównoważonego w miastach, co pokazują projekty nadsyłane przy okazji kolejnych edycji konkursu ECO-MIASTO. Wszystkie realizowane inwestycje zgłoszone do konkursu nie tylko wpływają na poprawę stanu środowiska i jakości powietrza, ale także na komfort życia mieszkańców. Ekologiczne inicjatywy były, są i dalej będą potrzebne, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych ze zmianami klimatu, dlatego cieszę się, że polskie i francuskie miasta mogą dzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w ramach projektu ECO-MIASTO ? mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.
Miasta biorące udział w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, dlatego w każdej kategorii wyłoniono dwóch zwycięzców. Wiele miast rywalizowało w kilku kategoriach i w efekcie choć w konkursie uczestniczyło 29 samorządów i przesłano 49 formularzy konkursowych. Pomiędzy sobą rywalizowały miasta: Bielsko-Biała, Braniewo, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Hajnówka, Kalety, Kobyłka, Kościerzyna, Kraków, Kraśnik, Legnica, Lublin, Maków Mazowiecki, Niepołomice, Nowy Dwór Mazowiecki, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Wrocław, Zabrze, Żory.
Jak widać z zestawienia Kobyłka okazała się najlepsza w kategorii efektywność energetyczna w grupie miast poniżej 100 000 mieszkańców. Kobyłka efektywnie wykorzystała partnerstwo publiczno-prywatne jako skuteczną formę finansowania inwestycji w efektywność energetyczną budynków.
Za co w nagrodę otrzymała produkty WEBER ? preparat gruntujący, klej do izolacji termicznej i tynk hydrofilowy oraz siatkę podtynkową ADFORS, a także lekką wełnę szklaną ISOVER.
Dla samorządów biorących udział w projekcie cenne okazały się być seminaria tematyczne, które zgromadziły przedstawicieli polskich i francuskich samorządów, dla których była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk. W ramach czwartej edycji projektu ECO-MIASTO 2016 odbyły się 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 4 października 2016 r. w Zabrzu (gospodarka wodna),  5-6 października 2016 r. w Gdyni (zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi), 11 października w Łodzi (efektywność energetyczna budynków) oraz 26 października 2016 r. w Warszawie (mobilność zrównoważona).

Konkursy w czterech kategoriach wygrały miasta:

MOBILNOŚĆ ZRÓWNOWAŻONA
powyżej 100 000 mieszkańców – Wrocław
poniżej 100 000 mieszkańców
– Ostrów Wielkopolski

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA
BUDYNKÓW
powyżej 100 000 mieszkańców – Zabrze
poniżej 100 000 mieszkańców –  Kobyłka

GOSPODARKA WODNA
powyżej 100 000 mieszkańców – Wrocław
poniżej 100 000 mieszkańców – Słupsk

ZARZĄDZANIE LOKALNYMI
SYSTEMAMI ENERGETYCZNYMI
powyżej 100 000 mieszkańców –  Lublin
poniżej 100 000 mieszkańców – Słupsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.