W środę 26 października w Słupnie, gmina Radzymin, nastąpiło uroczyste otwarcie ALBY jednej z najnowocześniejszych pralni w Europie (na terenie po byłym zakładzie wodomierzy). Zakład docelowo zatrudni 80 osób.
O planach otwarcia ALBY w gminie Radzymin pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych numerów ŻPW. Dziś (26 października) po niespełna kilku miesiącach od rozpoczęcia rozmów na ten temat pralnia rusza. Choć przed gminą jak i Zarządem ALBY, pracy było niemało, to jednak współny wysiłek został zwieńczony sukcesem. Przy obopólnym zaangażowaniu wybudowano w ciagu 2,5 miesiąca odcinek 6,5 km kanalizacji. – Jest to wielkość jaką do tej pory Radzymin wybudował w ciągu 6 lat – mówi Zbigniew Piotrowski, burmistrz Radzymina,..
– Ustaliliśmy wspólnie, z prezesem Zarządu ALBY, że w pierwszej kolejności zatrudniani tu będą okoliczni mieszkańcy – dodaje burmistrz.
Ale 6,5 kilometrowa kanalizacja to nie jedyna inwestycja jaką się udało w ostatnim czasie zrealizować. – Dobiegla końca budowa drogi w Ciemnem. Inwestycje wykonano ze środków Unijnych z programu ZPORR. Wykonana została nawierzchnia, odwodnienie, chodnik po jednej stronie ulicy, zaś po drugiej wjazdy na posesje mieszkańców Ciemnego ( w tym miejscu w przyszłości zaplanowane jest poprowadzenie infrastruktury: wody i kanalizacji, dlatego też rów, jest na razie rowem otwartym) na odcinku od obwodnicy Radzymina do drogi 635 Radzymin – Wołomin. Koszt inwestycji to kwota około 1 200 000 zł. Według wytycznych progrmau z którego pozyskano środki gminę inwestycja będzie kosztowała 15% wartości.
Pełną parą ida też prace na ulicy Konstytucji 3 Maja. – Wykonujemy tu nakładkę asfaltową, w kierunku ulicy Wołomińskiej. Zrobione jest odwodnienie deszowe tej ulicy i chodniki po obu stronach. Inwestycja ta realizowana jest we współpracy z Marszalkiem Województwa Mazowieckiego. Gmina Radzymin poniosła tylko koszty wykonawstwa samego chodnika. Resztę pokrył Sejmik Województwa Mazowieckiego – mówi Siarna. Wspomniana inwestycja ciągnie się na odcinku ok. 1 kilometra. Na poprawę nawirzchni z niepokojem oczekują mieszkańcy ulicy Głowackiego ale i tu jest szansa na rychłą poprawę sytuacji.
– W trakcie przygotowania jest wniosek do programy ZPORR na kompleksową mdernizację tej ulicy. W ramach tej modernizacji planujemy wykonanie chodnika, nakładki asfaltowej i odwodnienia deszczowego. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe gminy nie jesteśmy w stanie wykonać tego bez wsparcia środów zewnętrznych. Wniosek jest w końcowej fazie przygotowania zosatnie złożony w listopadzie. Z informacji jakie posiadamy wynika, że wnioski te będą rozpatrzone w okresie zimowym, co pozwoliłoby nam na rozpoczęcie tej inwestycji w roku 2006. W przypadku gdybyśmy nie pozyskali tych pieniędzy, modernizację również rozpoczniemy w przyszłym roku. Jednak będzie ona wówczas prowadzona etapami ze wzgledu na wysokie koszty tej inwestycji – mówi wiceburmistrz
Teresa
Urbanowska