Zabezpiecz swoją altankę

Na terenie ogródków działkowych powoli zbliża się koniec sezonu i widać ostatnie prace porządkowe. Za chwilę opustoszałymi altankami zaczną interesować się złodzieje, liczący na łatwe łupy i bezdomni szukający schronienia przed chłodem. Koniec sezonu dla działkowców oznacza początek sezonu kradzieży z włamaniami do altanek . Policjanci radzą, jak nie stać się ofiarą przestępców i uchronić swoją działkę przed złodziejami w okresie jesienno-zimowym.

Jeszcze ostanie porządki na terenie naszej altanki i zostawimy ją na kilka miesięcy, aż do następnego sezonu. Nie wszyscy jednak pamiętają, że przygotowanie tego miejsca do zimy polega także na zabezpieczeniu wszystkiego, co zostawiamy w domkach, innych pomieszczeniach lub na terenie ogródka. Wszystkim co wartościowe mogą podczas naszej nieobecności zainteresować się złodzieje. Gdy dostęp do naszego ogródka lub domku będzie zbyt łatwy możemy spodziewać się tam również odwiedzin nieproszonych gości.

Jeśli nie chcemy narazić się na straty finansowe, czy choćby uszkodzenia i bałagan warto skorzystać z poniższych rad:

1) nie zostawiaj w altankach przedmiotów wartościowych oraz łatwopalnych ( butli gazowych, piecyków);
2) ubezpieczenie altanki wraz z mieniem, które się w niej znajduje, w przypadku nieszczęścia zminimalizuje straty, poprzez uzyskanie stosownego odszkodowania;
3) zimą wybierz się na spacer i sprawdź czy wszystko jest w porządku, nie zapomnij zwrócić uwagi na sąsiednie działki;
4) należy zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
5) altankę lub działkowy domek należy zabezpieczyć tak, jak własne mieszkanie- zamontowanie atestowanych zamków w drzwiach, oknach i bramach na pewno odstraszy złodziei.
6) podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
7) o bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznaj sąsiadów, wymieńcie się telefonami i zwracajcie uwagę na wasze działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
8) zaistniałe problemy, jak również sugestie dotyczące poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie ogródków działkowych zgłoś swojemu dzielnicowemu lub w najbliższej jednostce Policji.

 

ts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.