Powiat wołomiński uczcił 96. rocznicę ?Cudu nad Wisłą?

Uroczystości związane z kolejnymi rocznicami ?Cudu nad Wisłą? obchodzone są od wielu lat niemalże we wszystkich miastach i większych miejscowościach gminnych. W powiecie wołomińskim w tym roku akcenty obchodów rozłożone zostały na dwa dni ? dzień 14 sierpnia inscenizacja Bitwy Warszawskiej w Ossowie a 15 sierpnia był kulminacją obchodów na terenie Radzymina. Wydarzeń towarzyszących jest z każdym rokiem więcej.

2016-08-17_144233

W Ossowie tegoroczne obchody Bitwy Warszawskiej odbyły się w niedzielę 14 sierpnia.
Uroczystości w tym miejscu organizowane są przez Powiat Wołomiński, Gminę Wołomin, Miasto Zielonka oraz kobyłkowską parafię p.w. św. Trójcy.
Tradycyjnie jak co roku organizatorzy gościli w Ossowie przedstawicieli władz państwowych, m.in Marszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.
W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele Wojska Polskiego, władz samorządowych, oświaty, ugrupowań politycznych i organizacji społecznych oraz mieszkańców powiatu wołomińskiego.
Świętowanie – jak co roku rozpoczęło się od spotkania przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki, gdzie po wspólnej modlitwie złożono wieńce i kwiaty.
Stąd uczestnicy przenieśli się na teren kaplicy w Ossowie. Tu na Polanie Dębów Pamięci odsłonięto kolejne trzy pomniki: gen. dywizji Tadeusza Buka, gen. bryg. Kazimierza Gilarskiego oraz adm. floty Andrzeja Karwety.
Punktem kulminacyjnym oficjalnych uroczystości była msza św., której przewodniczył Abp Henryk Hoser. Po nabożeństwie na polowym cmentarzyku miał miejsce Apel Poległych odczytany w zmienionej formie jak też  złożenie wieńców przez liczne delegacje.
Ten element uroczystości jest do dnia dzisiejszego głośno komentowany dzieląc społeczeństwo na tych, którym się podoba i zdecydowanych przeciwników.
Drugą ? ważną częścią ossowskich obchodów jest rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, która gromadzi tysiące widzów nie tylko spośród okolicznych miejscowości.
Rekonstrukcja, zapoczątkowana przed laty przez grupę okolicznych mieszkańców na czele z Andrzejem Michalikiem aktywnie wspierana przez rodzinę Jacka i Bożennę Krzemińskich przetrwała wiele lat.
W ubiegłym roku po dwóch latach przerwy Andrzej Michalik ponownie znalazł się w grupie osób odpowiedzialnych za przebieg tego wydarzenia (w poprzedniej kadencji toczył się spór o to kto powinien zajmować się organizacją tej imprezy. Na dwa lata zmieniono organizatora).
Nie zabrakło wieczornego spotkania przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. Tu przy blasku pochodni, w uroczystym Apelu Poległych, przedstawiciele władz samorządowych, Wojska Polskiego i zaproszeni goście jeszcze raz wspominali żołnierzy, którzy 96 lat temu oddali życie za wolność Ojczyzny. Ten element ossowskich obchodów zachował jeszcze klimat sprzed lat a oficjalni goście nie przesadzają z długimi i kwiecistymi wystąpieniami.
W tym miejscu należy podkreślić, że duże zaangażowanie w oprawę uroczystości związanych z datą 15 sierpnia przykładają zarówno władze jak i mieszkańcy Radzymina.
A Radzymin w specjalny sposób kultywuje historyczną tradycję zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i chyba właśnie tu datę 15 sierpnia obchodzi się najbardziej uroczyście w całym powiecie. Mieszkańcy – głownie ci rodowici uznaj ten dzień jako rocznicę odbicia miasta z rąk bolszewików ale świętują też jako Święto Wojska Polskiego.  W tym roku – wzorem lat ubiegłych – najważniejszym punktem obchodów była popołudniowa uroczysta msza święta i Apel Pamięci na Cmentarzu Poległych 1920 w Radzyminie.
Tu, podobnie jak w Ossowie,  nie zabrakło licznych przedstawicieli władz rządowych i samorządowych a uroczystą oprawę wojskową zapewniło Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Kolejne władze miasta kultywują tradycja obchodów zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która jest mocno zakorzeniona w społeczności Radzymina.
W oficjalnych wystąpieniach zawsze podkreślane jest iż odbicie miasta z rąk bolszewików 15 sierpnia 1920 roku było jednym z punktów zwrotnych Bitwy Warszawskiej.
Przypomina się, że miasto i mieszkańcy ucierpieli w czasie walk, wspierając polskie wojska.
Uważa się, że to właśnie w Radzyminie znajduje się największa nekropolia polskich żołnierzy, poległych w 1920 r., gdzie rokrocznie w Święto Wojska Polskiego odbywają się państwowe uroczystości.
Rok 1920 jest upamiętniany przez społeczność Gminy Radzymin również w formie wydarzeń sportowych i rodzinnych.
Już w latach międzywojennych odbywały się biegi ku czci bohaterów roku 1920, która to tradycja jest kontynuowana ? w tym roku 15 sierpnia odbył się XXV jubileuszowy półmaraton Bieg 1920 ?Cud nad Wisłą?, pod nową zmienioną nazwą ?Bieg 1920 roku?.
Wśród wydarzeń towarzyszących obchodom 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej niezwykle ważne miejsce ma również Rajd Motocyklowy ?MotoCud?, który rozpoczyna się od zasadzenia Dębu Katyńskiego na placu przy Cmentarzu Poległych 1920.
MotoCud w tym roku miał również swój mały bo już XV jubileusz.
Uroczystościom przygotowanym na okoliczność spotkania pokaźnej grupy motocyklistów towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego, zorganizowana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Wprawdzie na znacznie mniejszą skalę ni czynione to jest w Ossowie czy Radzyminie, ale w innych miejscowościach powiatu wołomińskiego również uroczyście kultywowana jest rocznica ?Cudu nad Wisłą?.
Z uwagi na bliskie sąsiedztwo z Ossowem mieszkańcy Kobyłki w naturalny sposób licznie uczestniczą w obchodach ossowskich. Ale miejscowe władze również akcentują ten dzień w miejskim kalendarzu. Rokrocznie z samego rana przy Mogile Poległych z 1920 r. na cmentarzu parafialnym składane są wieńce.
W tym roku dzień wcześniej- 13 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się pokaz filmu o Powstaniu Wileńskim z udziałem Ewy Szakalickiej oraz dyskusja wraz ze wspomnieniami zaproszonych Żołnierzy Armii Krajowej. Natomiast Robert Roguski, burmistrz Kobyłki udał się, wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej na uroczystości i defiladę Wojska Polskiego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Opracowała
Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.