Od 1 lipca 2016 r. został wprowadzony Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Jak informuje Ministerstwo Finansów celem JPK jest umożliwienie podatnikom przekazanie informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenia ich kosztów. W przypadkach niebudzących wątpliwości ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli. JPK obejmuje nie tylko rozliczenie podatku od towarów i usług, ale również inne podatki oraz szeroko rozumianą weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych.
Nowa metoda kontroli będzie zobowiązywała podatników do przekazywania danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego oraz z ewidencji VAT co miesiąc w ujednoliconej formie elektronicznej. Zakłada się, że rozwiązanie to w pierwszym roku funkcjonowania przyniesie dla budżetu dodatkowe 200 mln zł, a w kolejnym roku już 300 mln zł.
Stosowanie jednolitego pliku kontrolnego od 1 lipca 2016 roku obowiązuje duże firmy, czyli takie, które zatrudniają średnio w miesiącu minimum 250 pracowników, oraz osiągają roczny obrót netto ze sprzedaży przekraczający równowartość w złotych 50 mln euro, lub suma aktywów jego bilansu sporządzanego na koniec roku obrotowego przewyższają równowartość w złotych 43 mln euro, w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.).
Znacznie dłuższy okres przewidziano dla małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu art.105 i 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jak wynika z art.6 ust.2 ustawy nowelizującej z dnia 13 maja 2016 r. przekazywanie informacji o której mowa w atr.82 Ordynacji podatkowej:
1) za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 nie są obowiązani mail i średni przedsiębiorcy
2) za miesiące, które przypadają od dnia 1 lipca 2016 do dnia 31 grudnia 2017 r., nie są obowiązani mikroprzędsiębiorcy.
Rozwiązanie oparte na JPK – obligując wszystkich podatników do generowania danych finansowo-księgowych w formie tego samego schematu ? co pozwoli na usunięcie bariery w przekazywaniu danych elektronicznych i wprowadzi rewolucję w weryfikacji rozliczeń podatkowych. Organ kontrolny będzie mógł sprawdzić zgodność, dokładność oraz kompletność ksiąg, ewidencji i deklaracji podatkowych. Zakres analiz jest bardzo szeroki: ocena poprawności prowadzenia ksiąg podatkowych, badanie związków przychodów z kosztami ich uzyskania, weryfikacja spójności stosowania zasad rachunkowości, analiza prawidłowości stosowania stawek VAT itp. Urzędnicy bez większych problemów w krótkim okresie czasu będą mogli znajdować luki w ewidencji, wychwytywać zduplikowane faktury czy sprawdzać stany magazynowe i wyciągi bankowe. Przyjmuje się, że struktury JPK będą stosowane dla okresów już rozliczonych. Może jednak się zdarzyć, że żądanie przekazania danych obejmie dowody/ faktury, co do których zaistniał obowiązek wystawienia.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programu komputerowego, będą musieli na żądanie urzędników skarbowych przekazać zapisy z ksiąg i dowody księgowe w postaci elektronicznego pliku o określonym formacie i strukturze. Rozwiązanie to będzie mogło być stosowane w trakcie postępowania podatkowego oraz kontroli: podatkowej, krzyżowej i skarbowej.
Wyodrębniono siedem struktur kontrolnych Jednolitego Pliku Kontrolnego:
1. księgi rachunkowe,
2. wyciągi bankowe,
3. magazyn,
4. ewidencja zakupu
i sprzedaży VAT,
5. faktury VAT,
6. podatkowa księga
przychodów i rozchodów,
7. ewidencja przychodów.
W późniejszym terminie zostaną opublikowane struktury dla paragonów i kas fiskalnych.
Z uwzględnieniem wpływów z uszczupleń podatkowych i możliwości programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców, oraz analizy danych opracowano parametry postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Są one dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w dziale: Kontrola Skarbowa.
http://wiedzaifinanse.pl/baza-wiedzy/rachunkowosc/inne/jednolity-plik-kontrolny
Joanna Żywczak
Kancelaria Podatkowa
Skłodowscy
W tej sytuacji najlepiej jest zainwestować w jakiś dobry program z generatorem JPK, ja używam Symfonii i bardzo dobrze mi się na niej pracuje, mam wykupioną gwarancję i nie muszę się martwić o żadne zmiany, bo dostaje wszystkie aktualizacje.