11 lipca trzytygodniowe półkolonie dla dzieci z Zagościńca i Ossowa dobiegły końca. Jednak echo ich rozbrzmiewać będzie jeszcze długo. Po dniach tętniących muzyką i gwarem dziecięcych głosów; po grach i zabawach, rozgrywkach sportowych; po wycieczkach do kina, na basen, do ZOO i Pepelandu – niełatwo jest bowiem wrócić do zwykłej codzienności.
Efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Podczas zorganizowanej 23 czerwca w szkole w Ossowie inauguracji projektu, opartego na idei olimpijskiej, a zatytułowanego ?W 15 dni dookoła świata”, nikt jeszcze nie spodziewał się, że zakończenie w Zagościńcu przyjmie tak uroczystą formę
i odbędzie się w tak wzruszającej atmosferze.
Dzieci z obu szkół podstawowych przygotowały program artystyczny, podsumowujący ?podróż” poprzez kraje i kontynenty. W sali gimnastycznej, udekorowanej różnorodnymi pracami kolonistów, zaprezentowano zarówno rodzime, jak i egzotyczne tańce oraz ulubione dyscypliny sportowe różnych narodów. Pojawiły się także inscenizowane elementy walk wschodnich, zwłaszcza judo. Było przy tym dużo radości, śmiechu i braw.
Jednak autentyczne wzruszenie zaczęło ogarniać wszystkich, kiedy rozpoczęła się część oficjalna. Poprowadził ją inicjator i organizator projektu, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego JOKER,
p. Janusz Aftyka. W niewymuszonej formie skierował ciepłe słowa podziękowania dla osoby, ?bez której wsparcia i zaangażowania półkolonie te nie doszłyby do skutku”, czyli dla p. Haliny Boneckiej, dyrektora Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Wołominie. To serdeczne podziękowanie znalazło także swój wyraz w formie pamiątkowej statuetki.
Takie same pamiątki i równie ciepłe słowa otrzymały współorganizatorki przedsięwzięcia:
p. Jolanta Rasińska-dyrektor Szkoły Podstawowej w Zagościńcu i p. Elżbieta Maria Kozłowska-dyrektor Zespołu Szkół w Ossowie. Następnie wręczone zostały dyplomy-podziękowania oraz słodkie upominki dla wychowawczyń, których efekty ogromnej pracy, poświęcenia i zaangażowania można było szczególnie tego dnia oglądać i podziwiać. Wśród nich znalazły się także nauczycielki z Ossowa, które same zaproponowały wolontariackie wsparcie w organizowaniu zajęć. Chwała im za to. Organizator nie zapomniał także o pracownikach administracji i obsługi obu szkół, których pomoc również wymagała dodatkowego wkładu pracy.
W odpowiedzi dzieci, wychowawczynie i panie dyrektor zaskoczyły p. Janusza Aftykę wręczeniem mu pamiątek z serdecznymi podziękowaniami za kreatywność, mobilizującą do działania postawę i wspaniałą organizację tak atrakcyjnych półkolonii.
Teraz przyszła kolej na najważniejszych. Prawie 100 kolonistów, wraz z wychowawczyniami, ustawiło się w szeregu, aby wzorem światowych imprez olimpijskich otrzymać medal, dyplom
i paczkę-niespodziankę. Bowiem tutaj wszystkie dzieci to nagrodzeni zwycięzcy. Powaga bijąca
z twarzy uczestników oraz wzruszenie ich rodziców zaskoczyły nawet organizatorów i opiekunów.
Emocje jednak sięgnęły zenitu, kiedy nastąpiła ceremonia zagaszenia znicza. Troje kolonistów wniosło zapalone trzy tygodnie wcześniej w Ossowie światełko. Skupienie i powaga, malujące się na ich twarzach, spowodowały, że w niejednym oku – dziecięcym, rodzicielskim, nauczycielskim – zakręciła się łza. Uroczystego zagaszenia znicza dokonał najmłodszy uczestnik półkolonii. Ten moment na pewno długo pozostanie przed oczami wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej.
A byli wśród nich także niektórzy przedstawiciele licznej grupy ?ludzi dobrego serca”, jak określił ich p. Janusz Aftyka, zastępując tym wyrażeniem popularne, ale jak niewiele mówiące, słowo ?sponsor”. Gorące podziękowania słowne ora z w formie graficznej otrzymały osoby i instytucje, które wspomogły i uatrakcyjniły kolejne dni półkolonii.
Uroczystego zakończenia półkolonii dokonała p. Halina Bonecka. Wzruszona, w pięknych słowach podziękowała p. Januszowi za determinację, wytrwałość i wspaniałą organizację. Wyraziła też nadzieję, że nie jest to ostatnie, realizowane przez p. Aftykę, przedsięwzięcie na forum wołomińskiej oświaty. Gratulacje i podziękowania skierowała także do dyrektorek szkół
i wychowawczyń za ogromny wkład pracy w codzienną realizację projektu oraz do dzieci za udział, zaangażowanie, piękne prace i występy.
Wydawałoby się, że to już koniec uroczystości. Tymczasem ,,,niespodzianka! Prezent-podziękowanie dla wszystkich za wszystko skierowali organizatorzy i wychowawcy w nieoczekiwanej formie. Grupa wokalna w składzie: Monika Lach, Jolanta Rasińska, Elżbieta Kozłowska, Janusz Aftyka, Jolanta Puścian, Elżbieta Ruszkowska, Monika Chmielińska, pod kierunkiem Anny Wosek (nauczycielki muzyki w Zespole Szkół w Ossowie), wykonała piosenkę Majki Jeżowskiej pt. ?Dłonie”. Był to zaskakujący, zwłaszcza dla dzieci, i bardzo sympatyczny element, kończący tę podniosłą uroczystość.
I co dalej?!!
Dalej – nadejdą ferie zimowe, kolejne wakacje letnie i chciałoby się, aby ta wspaniała inicjatywa znalazła swoją kontynuację. Może w jeszcze szerszym zakresie, przy większym wsparciu instytucji odpowiedzialnych za rozwój oświaty na naszym terenie i przy życzliwej pomocy coraz liczniejszych szeregów ?ludzi dobrego serca”.
A dzięki temu na pewno wzrośnie świadomość, że ?wszystkie dzieci są nasze” i nie ma piękniejszych chwil w życiu niż te, kiedy spoglądamy w ich roześmiane buzie.
ogromne brawa, podziw, ukłon dla ludzi tak oddanych, bezinteresownych. To Rycerze XXI wieku – przywraca wiarę w człowieczeństwo…