Z Piotrem Uścińskim, posłem ziemi wołomińskiej z ramienia PiS, mieszkańcem Ząbek o zagadnieniach, którymi zajmuje się jako poseł oraz o możliwych obszarach poselskich interwencji rozmawia Teresa Urbanowska
? Był Pan już radnym miejskim w Ząbkach, radnym powiatowym, starostą wołomińskim, radnym sejmikowym a od kilku miesięcy jest Pan Posłem RP wybranym między innymi przez mieszkańców powiatu wołomińskiego. Czym, oprócz tematów światopoglądowych, zajmuje się Pan jako poseł?
? Staram się wykorzystywać swoją wiedzę zdobytą na poszczególnych stopniach samorządu. Jestem wiceprzewodniczącym Podkomisji do spraw Ustroju Samorządu Terytorialnego, która działa w ramach Komisji Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Regionalnego. Jak sama nazwa wskazuje w tej podkomisji pracujemy nad zmianami ustroju samorządów. Tu, mogę swoje 17 letnie doświadczenie w samorządzie, przełożyć na przygotowanie ustaw dotyczących funkcjonowania samorządu. Chciałbym, aby te nasze działania dały samorządom więcej samodzielności. W moim przekonaniu tworzone ustawy i regulacje prawne nie powinny nakładać na samorządy tak dużej ilości przepisów. Dziś samorządy realizują wiele zadań od ?A? do ?Z? obwarowanych ustawami. To często destabilizuje możliwość skutecznego działania. Takich osób, które mają podobne do mojego podejście, jest więcej w tej kadencji Sejmu. Powstała niewielka ? ok. dziesięcioosobowa komisja deregulacyjna. Chcemy doprowadzić do zmniejszenia ilości przepisów krępujących Polaków, w tym samorządy.
? Czy wystarczy kadencji, aby wprowadzić te przepisy w życie? Z tego co pamiętam, w ostatnim roku poprzedniej kadencji Minister Gospodarki Janusz Piechociński przygotował cały pakiet deregulacji przepisów dotyczących przedsiębiorców. Tu podobnie jak w samorządzie i innych dziedzinach gospodarki giniemy w przepisach…
? Tak, nadmiar regulacji doskwiera także przedsiębiorcom. Powiem nawet więcej ? te same przepisy krępują w równej mierze przedsiębiorców jak i samorządowców, np.: przeciągające się latami procedury przedinwestycyjne.
? W jaki sposób Pana praca przekłada się na lokalne środowisko?
? Praktyka pokazuje, że poseł może pomóc w kontaktach z administracją rządową ? wesprzeć interpelacją lub zapytaniem, umówić spotkanie, czasem osobiście pojechać i interweniować w konkretnej sprawie w imieniu samorządów. Staram się ułatwić samorządowcom kontakty z administracją rządową na tyle na ile jest to możliwe.
? Ma Pan biuro w Ząbkach i filię w Wołominie. Jak często można Pana zastać w którymś z tych Biur Poselskich?
? Jeśli nie ma akurat tygodnia poselskiego to jestem dostępny albo w Biurze albo umawiam się na spotkania w terenie.
? Jakiego rodzaju sprawy do Pana trafiają?
? Najczęściej są to trudne sprawy mieszkańców z którymi nie mogą sobie poradzić. Ale przychodzą do nie też osoby, które mają pomysły i uwagi do stanu regulacji prawnych w różnych dziedzinach. Kolejna grupa to samorządowcy, którzy proszą o wsparcie przy kontaktach na szczeblu rządowym w przypadku trudnych lokalnych zagadnień.
? Ossów to specjalne miejsce na mapie powiatu wołomińskiego. Skoro mamy już Pana w tym Sejmie, blisko przedstawicieli rządu, to może teraz będzie łatwiej przekonać przedstawicieli rządu do pomocy przy budowie Muzeum w Ossowie?
? Jako były starosta zaangażowany w sprawy Ossowa, jeśli tylko będę mógł cokolwiek zrobić, to będę oczywiście wspierał władze samorządowe w ich staraniach. Jeśli tylko taka wola współpracy pojawi się również z drugiej strony. Ale historia 1920 roku to wiele innych miejsc na terenie powiatu wołomińskiego. Ossów i Radzymin są tymi głównymi, ale nie jedynymi.
? Pański kolega ? Ryszard Madziar ? dążył do budowy Muzeum w Ossowie. Przygotował nawet dokumentację, może warto byłoby sfinalizować tą inwestycję?
? Podoba mi się koncepcja, żeby w Ossowie powstało muzeum. Wiem i rozumiem, że jest taka potrzeba, ale tu piłeczka jest po stronie samorządu. Cieszę się, że obecne władze nie wycofują się z kontynuacji tej koncepcji. Dziś byłem w Ossowie. Spotkałem się z nowym dyrektorem tego miejsca. Widziałem też nowy asfalt na drodze Grabicznej. To dobrze, że ta droga wreszcie powstała bo ułatwi dostęp do Ossowa 15 sierpnia, ale sprawi też, że Ossów w inne dni ? poza ta datą, będzie częściej odwiedzany.
? Tematów jest wiele ale miejsce w gazecie ograniczone. Proszę jednak na zakończenie powiedzieć jak mieszkańcy mogą się z Panem kontaktować?
? Oczywiście poprzez Biura Poselskie w Ząbkach i w Wołominie. Chętnie spotkam się z Państwem ale po wcześniejszym umówieniu telefonicznym nr tel.: 731 970 077 lub e-mailowym: biuro@uscinski.pl