Czas na Norwida

Data 11 czerwca 2016 roku zapisze się na trwałe w historii Pałacu w Chrzęsne. W tym dniu miało miejsce ważne i długo oczekiwane wydarzenie. W odrestaurowanym, późnorenesansowym pałacu została otwarta wystawa pt. ?Czas na Norwida?. W Chrzęsnem zaprezentowane zostały zbiory Fundacji Museion Norwid przeznaczone do stworzenia w przyszłości muzeum Norwida.

Wernisaż norwidianów zaprezentowanych na wystawie poprzedziła część oficjalna, której głównym akcentem było podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Fundacją Museion Norwid repetowaną przez prezesa Jacentego Matysiaka, a Powiatem Wołomińskim, reprezentowanym przez Starostę Kazimierza Rakowskiego i wicestarostę Adama Łossana. Strony zadeklarowały chęć wspólnej realizacji w Pałacu w Chrzęsnem wydarzeń kulturalno ? edukacyjnych nawiązujących do życia
i twórczości wybitnego poety Cypriana Kamila Norwida. Po tym uroczystym akcie i wystąpieniach przedstawicieli Fundacji i Powiatu, licznie przybyła publiczność wysłuchała poezji Norwida w mistrzowskim wykonaniu aktorki teatralnej i filmowej Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Jej interpretacja wierszy zachwyciła słuchaczy, a poezja Norwida postrzegana dość często jako trudna, za sprawą pani Teresy stała się zadziwiająco zrozumiała i aktualnie brzmiąca.

2016-06-14_155917
W nastrój norwidowskiej uroczystości doskonale wpisał się koncert chopinowski. Pieśni i mazurki na sopran, alt i fortepian wykonali Elżbieta Nowatorska ? Leśniak, Małgorzata Domagała i Błażej Kwiatkowski.
Na zakończenie części poetycko-muzycznej wystąpiła Matylda Pilarczyk tegoroczna laureatka XVI Konkursu poetyckiego w Dąbrówce. Po wysłuchaniu poezji Norwida przyszedł czas na poznanie jego, jako twórcy prac plastycznych, rysownika, grafika, malarza – artysty o wielu obliczach.
Gości przybyłych na sobotni wernisaż na parterze w wielkiej sieni witał portret portret ?Xsiążę Poeta C. K. G. W. Norwid? autorstwa i Arnolda vander Ananicziusa oraz wystawa plakatów i zdjęć ze spektakli norwidowskich udostępnionych przez Teatr im. Norwida z Jeleniej Góry. Zmierzając w na poddasze pałacu, na klatce schodowej można było zobaczyć reprodukcje portretów i autoportretów Norwida, w tym obraz olejny o imponujących rozmiarach – kopią portretu Norwida ze zbiorów Muzeum w Wilanowie.
Jednak najcenniejsze i najbardziej wartościowe pamiątki po Norwidzie czekały na zwiedzających na poddaszu pałacu. Na wystawie zaprezentowany został dorobek najważniejszych dla Norwida edytorów: Zenona Przesmyckiego, Juliusza W. Gomulickiego, Stefana Sawickiego. Wystawione zostały też wszystkie pierwodruki, które ukazały się za życia Norwida, cztery zaprojektowane przez niego medale oraz perełki wydawnicze: ?Poezje? Brockhausa z kompletem całej biblioteki i katalog
z Wystawy Światowej z Nowego Jorku z rysunkami Norwida. Wyjątkową atrakcją ekspozycji   są prace graficzne i obrazy Cypriana Norwida, w tym ?Saturn z cyrklem nad globem ziemskim? jedna z czterech znanych prac olejnych Norwida, a jedyna, która znajduje się w rękach prywatnych, dziewięć oryginalnych rysunków i grafik, oraz ozdoba całej kolekcji, ostatni paryski nabytek Fundacji – akwarela ?Pythia?.
Wystawę ?Czas na Norwida? wzbogaca multimedialna prezentacja, bogate opracowanie dotyczące utworu ?Fortepian Szopena? oraz plansze prezentujące życiorys artysty i cytaty Jana Pawła II, który darzył go niezwykłym uznaniem.
Na wystawę jest wstęp wolny, można ją oglądać do końca roku, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Pałacu oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. od 10.00 do14.00 . Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Źródło www.powiat-wolominski.pl
fot. Marek Komorowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.