W związku z bardzo dużym zainteresowaniem z jakim się spotkał temat inwestycji w niemieckie obligacje nieruchomości, poruszonym w ubiegłotygodniowym wywiadzie z Radosławem Jankowskim z RA Real Estate Gruppe, chcielibyśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Państwa pytania.
? Dlaczego lepiej inwestować w Niemczech niż w Polsce?
? Niemiecka gospodarka, na której oparta jest cała Unia Europejska, jest najsilniejsza w Europie. Kiedy polski budżet co roku generuje deficyt na poziomie 40-50 mld zł, w tym samym czasie budżet niemiecki generuje nadwyżkę. Niemiecki rynek nieruchomości jest niezwykle stabilny i odporny na światowe kryzysy. Rekordowo niskie stopy procentowe nie pozwalają jednak pomnażać im tych środków w bankach. Dlatego też inwestycje w nieruchomości w Niemczech cieszą się dużą popularnością i pozwalają osiągnąć zadowalającą zwyżkę kapitału. W ciągu ostatnich 5 lat wartość nieruchomości w Niemczech wzrosła średnio o 27%. Obniżenie stóp procentowych i bardzo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych sprawiły, że koszt zakupu dwupokojowego apartamentu dziś jest mniejszy niż 5 lat temu! W ubiegłym roku aż o 22% wzrosła wartość kredytów hipotecznych udzielanych w Niemczech, i jak wskazują analitycy ten trend utrzyma się w kolejnych latach. Niemcy zdecydowanie chętniej kupują nieruchomości wykorzystując sytuację na rynku kredytów hipotecznych.
? Jakie są koszty lokowania kapitału w Niemczech?
? Chociaż w Polsce dostępne są fundusze koncentrujące się na inwestowaniu pieniędzy w Niemczech, to średni roczny koszt zarządzania nimi wynosi aż 3,5%, co niemal w całości pochłania generowany zysk. Inwestycja w niemieckie obligacje nieruchomości nie generuje żadnych kosztów, co pozwala z góry oszacować, jakie osiągniemy zyski.
? Czy jest to bezpieczna inwestycja?
? Obligacje są postrzegane jako relatywnie bezpieczna forma lokowania kapitału. Powierzane przez inwestorów środki służą RA Real Estate Gruppe do nabywania nieruchomości kilkadziesiąt procent poniżej ich wartości rynkowej. Niełatwo znaleźć bezpieczniejszą formę ?przechowywania? pieniędzy niż ziemia i nieruchomości, szczególnie gdy zostały kupione tak tanio. Inwestor powinien mieć z jednej strony bezpieczną, opartą na stałym dochodzie część swojego portfela inwestycji, jak np. lokata bankowa czy obligacje rządowe oraz część opartą na rynku kapitałowym. Idealnym rozwiązaniem są niemieckie obligacje nieruchomości.
W przypadku dalszych pytań zapraszamy do kontaktu, polecamy też zapoznać się ze stroną www.obligacje-nieruchomosci.pl