Majówka w Chrzęsnem z przytupem

Grupy rekonstrukcyjne, inscenizacje, spotkanie z historią i kulturą zakończone imponującym koncertem i pokazem sztucznych ogni. Dwa dni trwała migocząca różnorodnością i ilością wydarzeń Majówka w Chrzęsnem.

2016-05-29_225320

2016-05-29_224609

2016-05-29_225012

2016-05-29_225237

Pałac w Chrzęsnem to miejsce nad którym starostwo powiatu wołomińskiego od wielu lat roztacza swoją pieczę. Pałac wniesiony w 1635 roku (późny renesans) to unikatowy obiekt na Mazowszu zachowany niemalże w oryginalnym stanie.
Najstarszy na terenie powiatu wołomińskiego. Posiada bardzo dobrze zachowane XVII wieczne detale wewnątrz budynku. To miejsce do którego osoby lubiące wycieczki po okolicy powinny się wybrać. Dodatkową zaletą jest dobrze utrzymany park. Kilka lat temu władze powiatu postanowiły uratować niszczejący zabytek co udało się w latach 2009 ? 2014 zrealizować a co z pewnością do łatwych zadań nie należało.
Dziś Pałac w Chrzęsnem po raz drugi przeżywa lata świetności. W pięknych wnętrzach otoczonych 3,5 hektarowym parkiem krajobrazowym odbywają się liczne ? pojedyncze i cykliczne wydarzenia artystyczne wpisujące się w klimat miejsca i jego wielowiekową tradycję: plenery malarskie, wystawy, koncerty muzyki dawnej i współczesnej, salony artystyczne w których bywali: K. Dębski, S. Tym, T. Lipowska czy J. Gruza. Warto pamiętać, ze z historią tego miejsca związany jest między innymi Cyprian Kamil Norwid, Władysław Podkowiński – autor słynnego ?Szału Uniesień?, rysownik Szymon Kobyliński i wielu innych wybitnych Polaków.
Współczesną atrakcją tego miejsca jest hologram, który w nowoczesnej ? multimedialnej formie przedstawia historię miejsca jak też pomaga wyobrazić sobie dawnych mieszkańców i bywalców tego miejsca.
Nie powinno więc nikogo dziwić, że uroczystości związane z rocznicą 1050. Rocznicy Chrztu Polski swój kulminacyjny moment znalazły właśnie na terenie przypałacowym Majówka w Chrzęsnem, która odbyła się w dniach 21 i 22 maja to było prawdziwe spotkanie z historią skierowane do wielu grup zainteresowań jak też różnych grup wiekowych.
A więc były elementy w luźniejszej formie takie jak pokazy tańców dawnych, warsztaty tańców barokowych, zabawy plebejskie, pokaz musztry czy pokaz ułański. Nie zabrakło też tych w pełni przygotowanych i wyreżyserowanych jak widowisko taneczno-muzyczne ?Niepokoje średniowiecza?, występ Warszawskiej Kapeli z Targówka, czy, dla bardziej wyrafinowanych odbiorców, spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem ?Od Jana Długosza do Pana Tadeusza?.
Z pewnością jednak zwieńczeniem majówki w Chrzęsnem był uroczysty koncert historyczny z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski w wykonaniu zjednoczonych chórów i orkiestr z powiatu wołomińskiego.
Podczas koncertu na scenie znalazło się ponad 220 osób. Usłyszeliśmy widowisko muzyczne w wykonaniu chórów: CANTATI z Kobyłki (dyrygent Alina Stefaniak); CANTORES MISERICORDIAE z Ząbek (dyrygent Zbigniew Szablewski); CANTUS CORDIS z Wołomina (dyrygent Władysław Chanas); Chór Męski im. Józefa Gromali z Zielonki (dyrygent Maciej Cegielski); Chór LUX MEA z Tłuszcza (dyrygent Magdalena Hutek); chór SENITO z Wołomina (dyrygent Sylwia Krzywda); chór Towarzystwa Śpiewaczego ECHO z Wołomina (dyrygent Andrzej Wojakowski).
Z przekazanych przez organizatorów informacji wynika, że zjednoczone chóry to blisko 130 chórzystów z którymi wystąpiły dwie orkiestry: Młodzieżowa Orkiestra z Tłuszcza (dyrygent Sławomir Łagocki) oraz Orkiestra Miejska z Wołomina (dyrygent Łukasz Wojakowski).
Razem z tą potężną grupą wystąpili znani i cenieni nie tylko w powiecie wołomińskim  soliści: Ewelina Siedlecka Kosińska (sopran), Magdalena Tunkiewicz (sopran), Wojciech Bardowski (baryton), Maciej Gronka (tenor) Iza Zach i Mieczysław Pernach. Na scenie wystąpił również zespół w składzie: Paweł Bidziński (gitara solowa); Andrzej Zbyszyński (gitara akustyczna); Wojciech Zduniak (gitara basowa) i Lech Senes (perkusja). Kierownictwo muzyczne koncertu wzięła na siebie Sylwia Krzywda zaś koncert poprowadził Wojciech Gąsowski.
Podczas dwugodzinnego koncertu zaprezentowane zostały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne oraz historyczne, od średniowiecza po czasy współczesne. Chóry na koniec swojego występu, w oprawie sztucznych ogni zaśpiewały tytułowy utwór: Piękna nasza Polska cała. Koncert zorganizowany został z inicjatywy Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury.
Przygotowania do koncertu w tak różnorodnym i licznym zespole wymagały ogrom pracy i dużego zaangażowania zarówno ze strony organizatorów jak też od samych wykonawców, którzy na co dzień przyzwyczajeni do wykonywania utworów pod jedną batutą musieli ?słuchać? innego mistrza. Było to też z pewnością duże doświadczenie dla samych dyrygentów, których obserwowaliśmy dzień wcześniej podczas kilkugodzinnej próby generalnej, gdy z uwagą słuchali brzmienia swoich zespołów oddanych pod batutę innego muzyka. Ale chyba warto było bo wszyscy uczestnicy majówki, którzy zdecydowali się pozostać do późnych godzin w Chrzęsnem mieli tylko jedną maleńką uwagę dotyczącą zbyt późnej godziny rozpoczęcia koncertu.
Sam koncert powstał z inicjatywy Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury Rady Powiatu Wołomińskiego. Patronat nad nim sprawował Janusz Werczyński, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego oraz Kazimierz Rakowski, starosta Wołomiński.
Organizatorem całego wydarzenia był Powiat Wołomiński wspierany przez gminy z terenu powiatu wołomińskiego i Prywatną Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Wołominie im. Witolda Lutosławskiego. Mecenat nad koncertem objęli: Arcybiskup Henryk Hoser SAC Biskup Warszawsko-Praski; Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zdzisław Spiera Wojewoda Mazowiecki oraz Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego
Pamiętano też o najmłodszych uczestnikach dla których nie brakowało pokazów, konkursów, gier i zabaw w różnych formach. Pogoda dopisała dlatego też w odwiedziny do Pałacu wybrało się wielu mieszkańców całymi rodzinami.
Wyzwaniem dla organizatorów atrakcji w Pałacu w Chrzęsnem jest możliwość dotarcia na miejsce wydarzenia. Oczywiście nie jest to problem dla lokalnej społeczności i dla osób zmotoryzowanych ale dla części mieszkańców możliwość dotarcia do Chrzęstnego często stanowi problem. Dlatego też ? wychodząc naprzeciw tym utrudnieniom w minioną sobotę i niedzielę uruchomiona została bezpłatna linia autobusowa na trasie od Zielonki przez Kobyłkę, Wołomin, Duczki, Krzywicę, Tuł, Miąse, Tłuszcz do Pałacu w Chrzęsnem.

Opracowała
Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.