O roli kolei w życiu społecznym i gospodarczym Tłuszcza, pomyśle na zagospodarowanie starego drewnianego budynku w Jarzębiej Łące i pomyśle na siedzibę Centrum Kultury, z burmistrzem Pawłem Bednarczykiem, rozmawia Teresa Urbanowska. ? Wiele wskazuje na to, że trwająca rozbudowa kolei spowoduje umocnienie Tłuszcza jako dworca. Czy rola jaką Tłuszcz odgrywał i odgrywa w kolejnictwie przekłada się na współpracę gminy z kolejami?
? Kolej od dziesiątek lat pełni bardzo ważną rolę dla naszych mieszkańców. Z jednej strony dlatego, że znajduje się u nas węzeł kolejowy skąd można dojechać do Warszawy, Białegostoku, Legionowa i Ostrołęki. Z drugiej wielu mieszkańców pracuje lub wiąże swoją przyszłość właśnie z kolejnictwem. Wobec tego, burmistrz Tłuszcza zawsze musi interesować się sprawami kolejowymi i współpracować z jej władzami. Staram się to robić i wydaje mi się, że przynosi to efekty. Dla przykładu ? po pięciu latach negocjacji, otrzymaliśmy bezpłatnie od kolei stary budynek dworca w Jarzębiej Łące. Choć budynek jest drewniany to warto wspomnieć, że jest duży i mieści się na działce ponad 4000 m2.
? Co gmina planuje z tym obiektem zrobić?
? Jarzębia Łąka to duże sołectwo. Mieszka tam ponad 700 osób. Chcemy zorganizować w tym obiekcie filię biblioteki połączoną ze świetlicą wiejską. Powstanie w ten sposób miejsce do spotkań dla mieszkańców. Ten budynek to niezwykły przykład dawnej drewnianej architektury kolejowej na linii Tłuszcz- Ostrołęka ? według relacji mieszkańców ma blisko sto lat. To symbol Jarzębiej Łąki. Kręcono tu fragment kultowej polskiej komedii ?Wielka Majówka? z 1981 roku w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego, w której główną rolę zagrał Zbigniew Zamachowski. W sobotę, 28 maja Sołtys Jarzębiej Łąki wraz z Radą Sołecką i Stowarzyszeniem ?Potok Serc? organizują ?Wielką Majówkę w Jarzębiej Łące? z okazji 35-lecia filmu. Na imprezę zostali zaproszeni twórcy tej znanej komedii. To pokazuje, że sami mieszkańcy jednoczą się i chcą działać na rzecz swojej miejscowości.
? Stary i do tego drewniany budynek z pewnością wymaga remontu i modernizacji. Skąd środki na ten cel?
? Chcemy uratować ten budynek. Wiem, że wymaga on dużych nakładów, dlatego postaramy się o dofinansowanie. W PROW-ie przewidziane są działania, w których można ubiegać się
o dofinansowanie w ramach ochrony zabytków i budownictwa tradycyjnego czy inwestycji
w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtujące przestrzeń publiczną.
? Co, na chwilę obecną, oprócz inwestycji kolejowej, jest w Tłuszczu realizowane albo jest w planie do realizacji w najbliższej przyszłości?
? Planując duże inwestycje gminne zawsze trzeba myśleć o źródłach ich finansowania. Gminie Tłuszcz udało się w ostatnim czasie pozyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. To blisko 8,5 miliona złotych, dzięki którym powstanie 11 kilometrów wodociągu i 15 kilometrów kanalizacji na osiedlu Klonowa-Norwida w Tłuszczu. Zaopatrzenie mieszkańców gminy w wodę to dla mnie priorytet. Od sześciu lat nadrabiamy w tym zakresie potężne zaległości.
? Czego ? z inwestycji kubaturowych ? w Tłuszczu brakuje najbardziej?
? Odpowiem bez większego zastanowienia ? Domu Kultury z prawdziwego zdarzenia.
? To fakt, a jest jakiś pomysł na to, aby taki obiekt powstał?
? Była idea przeniesienia Centrum Kultury Sportu i Rekreacji do budynku dworca kolejowego w Tłuszczu. Ale czy uda się ten pomysł zrealizować tego na chwilę obecną nie umiem powiedzieć. We władzach kolejowych na szczeblu centralnym nastąpiła zmiana i wszystko zależy od tego, jakie będzie nastawienie do takiego pomysłu. Kolejną ważną dla Tłuszcza inwestycją jest budowa wiaduktu na drodze 634. To zadanie oczywiście nie należy do gminy, ale jako burmistrz monitoruję temat, bo wiem, że to dla naszego miasta być albo nie być.
Z informacji jakie posiadam po 30 czerwca b.r. po oddaniu do użytkowania aktualnie modernizowanej linii kolejowej E-75, PKP PLK S.A. będzie mogło wystąpić o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla zaprojektowanego wiaduktu w Tłuszczu.