Powiat wołomiński jest jednym z najprężniej urbanizujących się regionów, realizowanych jest multum inwestycji budowlanych, a co za tym idzie rynek nabywców lokali mieszkalnych jest doniosły. Mało kto niestety może sobie pozwolić na zakup mieszkania ?za gotówkę?, dlatego marzący o własnym M, zmuszeni są zaciągnąć kredyty. A co, gdy zakochamy się w jakimś mieszkaniu, w cudownej lokalizacji, a nie mamy jeszcze decyzji kredytowej, przez co nie chcemy, aby ktoś nam sprzątnął sprzed nosa mieszkanie?
Rozwiązaniem takiej sytuacji jest oferowana przez deweloperów tzw. umowa rezerwacyjna. Polega ona nomen omen na zarezerwowaniu lokalu dla potencjalnego nabywcy (wyłączenie lokalu z obrotu) na krótki okres w zamian za niską opłatę rezerwacyjną, stanowiącą od jednego do kilku procent ceny mieszkania. Poprzedza ona zawarcie umowy deweloperskiej i z reguły nie jest zawierana w formie aktu notarialnego. po jej podpisaniu może, ale nie musi, dojść do zawarcia umowy deweloperskiej i później umowy przenoszącej własność nieruchomości na nabywcę.
Jednak ważne, aby przed jej zawarciem skonsultować się z prawnikiem, już choćby z tego powodu, że w rejestrze klauzul niedozwolonych w dziale ?nieruchomości? widnieje ponad 500 takich klauzul i część z nich dotyczy właśnie umów rezerwacyjnych.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość opłaty rezerwacyjnej, sposoby jej rozliczania w przypadku niezawarcia lub zawarcia umowy deweloperskiej, na możliwość dochodzenia roszczeń z umowy. Kwota opłaty rezerwacyjnej musi być odliczana od ceny mieszkania podczas podpisywania umowy deweloperskiej.
Zdarzają się też takie umowy, które wprost zaprzeczają jej istocie stanowiąc przykładowo, że ?powyższa nie jest umową zobowiązującą w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, w tym w szczególności umową warunkową lub przedwstępną?.
Ważne, aby umowa taka zawierała dokładny opis lokalu, wszelkie parametry, cenę, harmonogram wykonania inwestycji, datę związania umową, a najlepiej, aby nosiła te elementy, które są typowe i obowiązkowe dla umowy deweloperskiej.
Jeżeli jesteśmy pewni, że zdobędziemy środki na mieszkanie albo z innych powodów zależy nam na lokalu, warto po prostu zawrzeć przedwstępną umowę deweloperską, oczywiście również w formie aktu notarialnego, tak jak deweloperską. Wówczas będziemy mogli żądać wykonania umowy przez dewelopera, czyli zawarcia umowy deweloperskiej.
radca prawny
Mariusz Astasiewicz
?Kancelaria Radcy Prawnego
ul. Wojska Polskiego 1 lok. 1.05
tel. 694 315 734