Już po raz kolejny w niedzielne popołudnie Pałac w Chrzęsnem rozbrzmiewał muzyką. 17 kwietnia br. odbył się czwarty koncert z cyklu ?Muzyka dawna w Pałacu w Chrzęsnem?, który zgromadził liczną publiczność. ?Muzyka Romantyzmu? zaprezentowana w ostatnią niedzielę była wyjątkowym spotkaniem muzycznym.
Utwory najwybitniejszych kompozytorów z I poł. XIX wieku wykonał zespół profesjonalnych muzyków, których dorobek artystyczny jest imponujący. W koncercie udział wzięli: Sylwia Krzywda – sopran, solistka, dyrygent, koncertmistrz, specjalista od emisji głosu, współpracująca
z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji, Zespołem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, prowadząca Chór Komendy Stołecznej Policji, Chór ?Sentito? w Wołominie oraz pedagog w Prywatnej Szkole Muzycznej w Wołominie oraz Kamil Król ? tenor, solista współpracujący z warszawską Małą Operetką oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie. Przed pałacową publicznością wystąpiła również skrzypaczka Aleksandra Knitter?Sikora, zawodowo związana z Warszawską Operą Kameralną, gdzie pełni rolę koncertmistrza oraz pianista Paweł Rozbicki, który w swojej karierze artystycznej przez wiele lat współpracował z Estradą Stołeczną, Teatrem Wielkim i Teatrem Polskim w Warszawie, występował z wybitnymi artystami scen kabaretowych, a od ponad dwudziestu lat pełni rolę pedagoga fortepianu i dyrektora w Prywatnej Szkole Muzycznej w Wołominie.
Repertuar niedzielnego koncertu był wyśmienity. Usłyszeliśmy dzieła zaliczane do klasyki muzyki europejskiej, w tym ?Sonatę Księżycową? Ludwika van Beethowena, utwory Franza Schuberta, ?Kaprys na skrzypce? wybitnego wirtuoza tego instrumentu Niiccolo Paganiniego, ?Taniec Węgierski? Johannesa Bramsa. W koncercie ?Muzyka Romantyzmu? nie mogło zabraknąć dzieł geniusza fortepianu, najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a także twórcy oper narodowych Stanisława Moniuszki i utworów Henryka Wieniawskiego. ?Polonez A-dur?, ?Piosnka Litewska?, ?Prząśniczka? uznawana za oficjalny hymn miasta Łodzi aria Jontka z IV aktu ?Halki? oraz ?Kujawiak? rozbrzmiewały na ?polską? nutę wywołując u słuchaczy niezwykłe emocje i burzliwe oklaski. Żywą reakcję publiczności wzbudziły fragmenty z oper Antonina Dworaka i Gaetano Donizettiego. Owacjom nie było końca, gdy sale pałacowe wypełniła słynna ?La Trawiata? Giuseppe Verdiego.
Koncert muzyki dawnej poprzedziła prelekcja Henryki Michalczewskiej przybliżająca publiczności epokę XIX wieku i idee przyświecające twórcom romantyzmu. Poznanie zarysu historycznego epoki w aspekcie społecznym, ideowym, politycznym i artystycznym pozwoliło słuchaczom poczuć ducha epoki, wczuć się w jej klimat oraz łatwiej odczytać treści i emocje przekazywane w muzyce romantyzmu.
Cykl koncertów ?Muzyki dawnej? dobiegł końca, ale dla grona stałej publiczności oraz gości, którzy w najbliższym czasie odwiedzą Pałac w Chrzęsnem przygotowywane są inne ciekawe wydarzenia artystyczne. Wiosna i nadchodzące lato to czas na ciekawe imprezy plenerowe, które rozpocznie ?Majówka w Chrzęsnem? już 21-22 maja br.
Serdecznie zapraszamy, więcej informacji na stronie www.palacwchrzesnem.pl.