Obowiązek rejestracji dotyczy operatorów urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych. Przepis ten ma zastosowanie w odniesieniu do urządzeń znajdujących się w sklepach, restauracjach, barach, dużych biurowcach oraz fabrykach. Rejestracja konieczna jest również m.in. w przypadku firm farmaceutycznych, zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego czy rolników, którzy w chłodniach przechowują zebrane plony. Zgłoszeniu nie podlegają urządzenia znajdujące się w domach, bowiem zazwyczaj ich pojemność napełnienia nie przekracza 3 kg.
Operator – w myśl ustawy jest nim właściciel urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej czy też osoba zarządzająca obiektem, w którym urządzenie lub system ochrony przeciwpożarowej się znajduje, powinni dokonać rejestracji swojego konta a następnie zarejestrować w Karcie urządzenie podlegające rejestracji. Prowadzenie dokumentacji (kart) wynika z art. 14 ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2015 r. poz. 881).
W celu utworzenia Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej należy wypełnić formularz rejestracyjny w Centralnym Rejestrze Operatorów, dostępny na stronie https://dbcro.ichp.pl tj. Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego z siedzibą w Warszawie. Dokładną instrukcję, jak poprawnie dokonać rejestracji znajdą Państwo na stronie http://www.ichp.pl/CRO.
Od momentu zarejestrowania urządzenia w systemie, naprawy i serwisowanie muszą być dokonywane jedynie przez certyfikowanego serwisanta. Wszelkie dokonane naprawy oraz kontrole muszą zostać odnotowane w Karcie Urządzenia.
Po 14 marca 2016 r. odpowiednie organy będą uprawnione do dokonania kontroli, czy urządzenia podlegające rejestracji znajdują się w Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej. W przypadku braku dokonania rejestracji kontrolerzy będą uprawnieni do nałożenia kary w wysokości od 600 do 3 tys. zł – zależnie od wpływu na środowisko, dotychczasowej działalności podmiotu, który popełnił naruszenie, oraz jego skutków.
Katarzyna Podgórska
Kancelaria Podatkowa
Skłodowscy Sp. z o.o.