W 2016 r. nastąpiły zmiany w wyliczaniu odsetek od zaległości podatkowych. Stawka podstawowa nie uległa zmianie. Nowelizacja dotyczy stawki preferencyjnej, która do końca 2015 roku wynosiła 75% stopy podstawowej, od 2016 wynosi 50%. Pojawiła się także nowa stawka ? podwyższona, którą należy stosować w przypadku zaległości z tytułu VAT i akcyzy.Od początku 2016 r. obowiązują trzy stawki odsetek za zwłokę:
1. Stawka podstawowa tj. sumy 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego powiększone o 2 p.p, czyli na obecny moment wynosi 8% .
2. Stawka obniżona w wysokości połowy stawki podstawowej ? obecnie to 4%.
3. Stawka podwyższona w wysokości 150% stawki podstawowej ? na dzień 31 stycznia 2016 wynosi 12%.
Zastosowanie preferencyjnej stawki odsetek podatkowych tj. 50%, jest możliwe w przypadku spełnienia łącznie dwóch warunków. Należy złoży korektę deklaracji nie później niż
w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji oraz całość zaległości podatkowej trzeba będzie uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.
Nie będzie możliwości stosowania preferencyjnej stawki odsetek w stosunku do korekt deklaracji złożonych po otrzymaniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a także w wyniku czynności sprawdzających.
Nową niższą stawkę 50% będzie można stosować do zaległości podatkowych, które powstaną w 2016 r. Ustawodawca przewidział wyjątek od tej reguły. Odsetki za zwłokę zostaną naliczone według nowej, obniżonej stawki (50%) od zaległości podatkowych powstałych do 31 grudnia 2015 r., jeżeli dług będzie wynika z korekty złożonej w pierwszym półroczu 2016 roku i zostanie uregulowany w ciągu 7 dni od dokonania skutecznej korekty .
Ponadto z dniem 1 stycznia 2016r. została wprowadzona stawka podwyższona, w wysokości 150% stawki podstawowej. Będzie ona stosowana w odniesieniu do zaległości w podatku od towarów i usług, akcyzie oraz zaległości wynikających z decyzji lub korekt pokontrolnych tj. wówczas, kiedy organ podatkowy w toku czynności sprawdzających, kontroli lub postępowania podatkowego albo organ kontroli skarbowej w trakcie postępowania kontrolnego, stwierdzi niezłożenie wymaganej deklaracji oraz niezapłacenie podatku, na skutek ujawnienia w czasie kontroli, postępowania podatkowego lub postępowania kontrolnego zaniżenia zobowiązania podatkowego albo zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku, jak również w przypadku uszczupleń w korekcie deklaracji dokonanej w wyniku czynności sprawdzających lub złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, a w przypadku braku obowiązku wystawienia zawiadomienia – po zakończeniu kontroli czy czynności sprawdzających.
W przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego albo zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku, a także w przypadku uszczupleń w korekcie deklaracji dokonanej w wyniku czynności sprawdzających lub złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej kwota zaniżenia zobowiązania podatkowego albo zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku musi przekroczy
25% kwoty należnej i by wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu zwrotu, żeby zaszła konieczność stosowania stawki podwyższonej 150%. Na chwilę obecną pięciokrotność minimalnej pensji to 9 250 zł. Zatem podwyższona stawka odsetek podatkowych nie ma zastosowania w przypadku drobnych uszczupleń.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613)
Katarzyna Lisowska
Kancelaria
Podatkowa Skłodowscy