Liwiec i jego otoczenie uważane jest za bardzo urocze miejsce o dużym i niewykorzystanym potencjale turystycznym. Jako, że rzeka przepływa przez wiele gmin, jej turystyczne wykorzystanie wymaga współpracy wielu środowisk i instytucji.
Współpraca została zainicjowana w ubiegłym roku przez Wójta Gminy Jadow Dariusza Kokoszkę. Zaprosił on do współpracy sąsiadujące z Jadowem gminy Wyszków i Łochów. Do inicjatywy włączyły się także samorządy powiatów wołomińskiego, wyszkowskiego oraz węgrowskiego. Ustalono, że efektywną formą współpracy będzie partnerstwo, rozumiane jako dobrowolna płaszczyzna współdziałania zainteresowanych rozwojem turystyki na obszarze doliny Liwca instytucji samorządowych, gospodarczych i pozarządowych. Ma ono polegać na realizowaniu wspólnych przedsięwzięć służących stworzeniu markowego i rozpoznawalnego produktu turystycznego. Rozwój turystyki, ma być ważnym obszarem działalności gospodarczej obszaru tworzącym nowe miejsca pracy. Dlatego w proces budowania partnerstwa włączył się Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie kierowany przez Jolantę Tlaga. Planowane przedsięwzięcia mają obejmować miedzy innymi: ? poprawę infrastruktury okołoturystycznej (plaże na rzeką, szlaki turystyczne wodne i rowerowe, parkingi itp.; ? organizowanie wspólnych działań promocyjnych; ? usprawnienie przepływu informacji pomiędzy członkami partnerstwa; ? budowanie wspólnych produktów turystycznych, stanowiących atrakcyjną ofertę wypoczynku weekendowego.
Prace związane z opracowaniem formuły partnerstwa ? umowy partnerskiej, regulaminu jego funkcjonowania trwały kilka miesięcy. 20 stycznia 2016 roku w Pałacu w Łochowie odbyła się uroczystość, stanowiąca podsumowanie dotychczasowych prac. Podpisano umowę partnerską pomiędzy władzami gmin Jadów, Łochów, Wyszków oraz powiatów: wołomińskiego, węgrowskiego i wyszkowskiego, dyrekcjami PUP w Wołominie i Węgrowie oraz przedstawicielami LGD Równiny Wołomińskiej oraz Bądźmy Razem. W przyszłości do partnerstwa mogą przystąpić kolejne samorządy, przedsiębiorcy i NGO. Taka szeroka formuła partnerstwa jest innowacyjna i cieszy się zainteresowaniem władz wojewódzkich. W uroczystości uczestniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który popiera partnerskie podejście do rozwoju i zadeklarował wsparcie podejmowanych w jego ramach przedsięwzięć.
Prowadzący konferencję ? koordynator projektu Grzegorz Grabowski (Zielonkowskie Forum Samorzadowe) podkreślił, że podpisanie umowy partnerskiej to zamknięcie pierwszego etapu prac nad wykorzystaniem potencjału turystycznego Liwca do rozwoju gospodarczego obszaru partnerstwa. Wskazał, że budowanie partnerstwa należy traktować jako proces wymagający ciągłego zaangażowania partnerów w jego rozwój. Podziękował za mocne wsparcie w dotychczasowe pracach wszystkim akcjonariuszom.