Uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się chyba we wszystkich gminach powiatu wołomińskiego. Co jednak cieszy to fakt, że oficjalne uroczystości nie są już jedyną formą świętowania. Pojawia się coraz więcej inicjatyw oddolnych. Mieszkańcy chcą świętować Dzień Niepodległości.
W tym roku uroczystości centralne przebiegły na szczęście wyjątkowo spokojnie. Wszystko wskazuje na to, że spokojnie było również na terenie powiatu wołomińskiego.
W obchodach na terenie poszczególnych gmin, oprócz radnych, wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin, uczestniczyli również przedstawiciele Powiatu Wołomińskiego ? starostowie, członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi.
Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński wraz z Adamem Łossanem, wicestarostą oraz Pawłem Solisem, radnym powiatu wołomińskiego wzięli udział w uroczystościach w Wołominie.
Starosta wraz z Haliną Bonecką, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu oraz Pawłem Solisem złożyli wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na rynku w Radzyminie ? tu mszę św celebrował ks. Biskup Kazimierz Romaniuk.
W Markach mieszkańcy spotkali się przy Pomniku Dziesięciu Powieszonych. Tu reprezentantem powiatu był przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Janusz Werczyński (do niedawna burmistrz Marek).
Tradycją jest, że w Kobyłce uroczystości patriotyczne odbywają się w Bazylice pw. św. Trójcy. W imieniu powiatu wołomińskiego Andrzej Zbyszyński, przewodniczący Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury złożył również wieniec przy mogile bohaterów poległych w 1920 roku.
W Wołominie rocznicę Odzyskania Niepodległości uświetnili ułani w strojach z epoki, żołnierze oraz Miejska Orkiestra. Po tradycyjnej mszy św. odprawionej tym razem po raz pierwszy przez nowego proboszcza ks. Witolda Gajdę mieszkańcy otrzymali chorągiewki narodowe rozdawane przez Młodzieżową Radę Miasta i Elżbietę Radwan, burmistrz Wołomina.
Przez miasto przeszedł patriotyczny pochód z ułanami w strojach z epoki na czele. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny 1920 r. a następnie na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożono pamiątkowe wieńce nie zabrakło oczywiście okolicznościowych wystąpień.
W uroczystości zorganizowanych przez społeczność Ząbek udział wzięli między innymi: Piotr Uściński (nowo wybrany poseł na Sejm RP) oraz burmistrz miasta Ząbki Robert Perkowski ze swoimi współpracownikami. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Prymasa Wyszyńskiego w dolnym kościele, zebrani obejrzeli montaż słowno ? muzyczny pt.?Niepodległa? w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Ząbkach. Przedstawienie było przygotowane pod kierunkiem pedagogiów, od strony muzycznej – Jagody Żaboklickiej, od strony historycznej ? Doroty Bisialskiej.
Tu ciekawym punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbyło się w budynku PG 1. W przerwach między pieśniami można było usłyszeć Ząbkowską Orkiestrę Dętą, nad którą pieczę sprawuje Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjnych z prezesem Pawłem Pobożym.
Starostwo Powiatowe w szerszym zakresie zaangażowało się w tym roku organizację uroczystości na terenie Zielonki. Złożone zostały wieńce pod pomnikiem Armii Krajowej, ale przypominano również o lokalnych wydarzeniach związanych z 11 listopada. To właśnie tu w Zielonce w 1939 roku grupa harcerzy rozwiesiła na terenie miasta plakaty ze słowami ?Roty? Marii Konopnickiej. Po wieczornej mszy świętej w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w intencji Ojczyzny odśpiewano Rotę i wysłuchano koncertu pieśni patriotycznych.
W Tłuszczu obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się jak w pozostałych miejscowościach mszą świętą w kościele Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu, którą celebrował dziekan dekanatu tłuszczańskiego ksiądz Dariusz Skwarski. By nadać ceremonii uroczysty charakter oprawę muzyczną zapewnił Chór Miejski LUX MEA.
Po mszy uczestnicy, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, udali się na halę sportową przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk podkreślił, że przez 123 lata niewoli kolejne generacje Polaków były uczestnikami powstań i jednocześnie świadkami ich upadków. Wystąpienia przeciw zaborcom kończyły się falą nowych represji i ograniczeń wolności. Pomimo to przelana krew Polaków nie poszła na marne.
Owacjami na stojąco zakończył się program artystyczny pt. ?Jak o nich mówić w podzięce? przygotowany przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Jasienicy. Po tym niezwykle wzruszającym występie zaprezentowały się również uczennice z Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Tłuszczu, które przygotowały montaż słowno-muzyczny.
Opracowanie – Redakcja