W minioną sobotę (10 października) odbył się zorganizowany przez Fundację Akomodacja, pierwszy z cyklu wyjazd studyjny, w ramach realizacji projektu pt. ?Z turystyką na Ty? dofinansowanego przez Starostwo Powiatu Wołomińskiego.
Rzadko zastanawiamy się nad tym jak bardzo turystyka wpływa na życie każdego z nas. A szkoda, bo jest to dziedzina, której rozwój stwarza możliwości ekspansji dla wielu gałęzi gospodarki.
W minioną sobotę (10 października) odbył się, pierwszy z serii, wyjazd studyjny, który podejmuje próbę analizy obecnej sytuacji i określenia na ile współpraca między sektorowa dotycząca rozwoju turystyki Powiatu Wołomińskiego jest faktem, a na ile mitem. Celem naszych wyjazdów jest zwrócenie uwagi na kilka aspektów. Ważne są tu: ? Szlaki turystyczne w powiecie wołomińskim ? Działania promujące turystykę do wewnątrz i na zewnątrz ? Działania wspólne (JST, NGO, przedsiębiorców, mieszkańców) ? Istniejąca baza i infrastruktura turystyczno-rekreacyjna w powiecie wołomińskim ? Plany związane z przemysłem turystyczno-rekreacyjnym powiatu wołomińskiego.
Istotnym elementem rozwoju turystyki jest planowanie oparte na statystycznych fundamentach uzupełnionych naukowymi analizami otoczenia. Znajomość realiów pozwoli na prawidłową ocenę sytuacji, a to znacznie ułatwi podjęcie dalszych kroków. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w realizacji dążeń.
Podróże studyjne to jeden z rodzajów turystyki edukacyjnej. Tzw. study tour to wyjazd promocyjny, którego zadaniem jest zapoznanie uczestników pracujących w różnego rodzaju gałęziach gospodarczych z konkretną gałęzią turystyczną powiatu. Celem takiej podróży jest osiągnięcie, za pośrednictwem osób biorących bezpośredni udział w działaniu, zainteresowania szerokiego kręgu potencjalnych kontrahentów usług turystycznych. Jednym z punktów wyjścia do uchwycenia potencjału kulturowego powiatu wołomińskiego jest agroturystyka, która związana z pozostałym dziedzictwem kultury materialnej oraz spuścizny niematerialnej stanowi niewyczerpane źródło do tworzenia produktów turystycznych naszego terenu. Powiat wołomiński ma niewiele wpisów w Krajowym Rejestrze Zabytków, a te, które są, czekają na swój renesans. Dlatego na chwilę obecną w powiecie wołomińskim, agroturystyka jest tą gałęzią turystyki, która ma już swoje osiągnięcia, a przy odpowiednim wsparciu i promocji w niedługim czasie mogłaby stać się wiodącą siłą turystyczną regionu. Inną (równie ważną gałęzią usług turystycznych powiatu wołomińskiego) jest forma ruchowa rekreacji (ścieżki rowerowe, trasy spacerowe, kluby jeździeckie), no i oczywiście lokalne specjały kuchni mazowieckiej. Potencjał walorów naturalnych powiatu wołomińskiego jest na tyle duży, że może i powinien stanowić jedną z głównych podstaw do budowania zintegrowanego produktu turystycznego obszaru. Walory agroturystyczne regionu odpowiednio zagospodarowane, wyeksponowane i wypromowane mogą stać się atrakcją dla turystów nie tylko Warszawy i województwa mazowieckiego, ale dla całego kraju a nawet turystów zagranicznych. Powiat wołomiński na dzień dzisiejszy stracił swoją pozycję lidera turystycznej destynacji, ale ciągle jest tu potencjał do kreacji produktów turystycznych, które mogą okazać się wyjątkowymi. W powiecie wołomińskim zupełnie nie dostrzega się możliwości, jakie niesie ze sobą promocja bezpośrednia i w ogóle nie wykorzystuje się tego narzędzia marketingowego. Uczestnictwo w targach i imprezach promocyjnych, organizowanie podróży studyjnych oraz inne imprezy promocyjne należą do rzadkości. Nie organizuje się kampanii promocyjnych, które mogłyby budować pożądany wizerunek turystyki powiatu wołomińskiego. Żeby mógł nastąpić rozwój turystyki w powiecie wołomińskim należy wykonać kilka niezbędnych czynności, pozwalających ustalić czy jest to popularna i bardzo wygodna forma tematu zastępczego ogólnej niemożności (wg dokumentów debata o rozwoju przemysłu turystycznego w powiecie wołomińskim trwa nieprzerwanie od 2004r.) czy może istnieją realne szanse by rozwój turystyki stał się podwaliną rozwoju gospodarczego powiatu wołomińskiego.
Pierwszy z dwóch wyjazdów pozwala dostrzec światło dla rozwoju turystyki. Jeśli turystyka zacznie być traktowana na równi z innymi dziedzinami naszego życia to ma realne szanse by w niedługim czasie stać się lokomotywą przemian gospodarczych naszego powiatu. Jest tu wystarczająco dużo miejsca i na masową turystykę dla wszystkich jak i dla turysty o specjalistycznych zainteresowaniach.
Izabella Sasin,
Fundacja Akomodacja