Komornik zajął rachunek bankowy należący do mojej żony i mnie. Na rachunku bankowym znajdują się środki które pochodzą wyłącznie z mojego wynagrodzenia za pracę. Nie wyobrażam sobie, żebym mógł zostać ich pozbawiony. Przecież nawet nie jestem dłużnikiem. A co z tajemnicą bankową, dlaczego bank dopuścił do zajęcia przez komornika, co mam teraz z tym zrobić?
Odpowiadając na Pana pytanie, w trybie art. 891 (2) kodeksu postępowania cywilnego, możliwe jest zajęcie i prowadzenie egzekucji z rachunku bankowego wspólnego małżonków. Podstawą do tego jest tytuł wykonawczy wystawiony wobec jednego z małżonków będącego dłużnikiem. Wierzyciel nie ma tu obowiązku, jak w przypadku egzekucji z nieruchomości, uzyskiwać klauzuli przeciwko współmałżonkowi. Pan jako małżonek dłużniczki, może złożyć powództwo przeciw egzekucyjne, jeżeli na rachunku bankowym znajdują się środki które nie wchodzą do majątku osobistego Pana żony tzn. nie stanowią dochodów uzyskanych z wynagrodzenia za pracę dłużnika, dochodów z innej działalności zarobkowej, praw autorskich i pokrewnych czy praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Musi się Pan liczyć z tym, iż środki na rachunku bankowym będą zajęte, dopóki nie zostanie wykazane iż nie podlegają zajęciu w stosunku do Pana.
Odnośnie tajemnicy bankowej i nie możności dokonywania przez komornika zajęcia rachunku bankowego na którym są zgromadzone Pana środki, na co Pan się powołuje, należy wyraźnie stwierdzić iż komornik uprawniony jest zgodnie z art. 105 ust. 1 pkt. 2 lit. ł prawa bankowego do uzyskania informacji objętych tajemnicą bankową w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym. Ponadto musi Pan wiedzieć, że środki znajdujące się na rachunku oszczędnościowym, oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Kwotę wolną od zajęcia oblicza się na dzień poprzedzający wystawienie tytułu tytułu wykonawczego na podstawie którego prowadzona jest egzekucja.
Aldona Sasin
radca prawny