Z 81% do 39% spadł poziom dofinansowania unijnego budowy kanalizacji w Kobyłce i do 50% w Wołominie. Pomimo to oba samorządy przystąpiły do realizacji inwestycji.
W chwili przyznania pieniędzy na realizację projektu grupowego ?Uporządkowanie gospodarki wodnościekowej na terenie aglomeracji Wołomin-Kobyłka” współczynnik dofinansowania inwestycji wynosił 81% na kwotę 27.599.940 EURO. Choć kwota ta nie uległa zmianie to współczynnik dofinansowania znacznie zmalał. Jest to spowodowane znacznym wzrostem cen na materiały i roboty budowlane.
I tak pierwotny współczynnik dofinansowania z 81% spadł w Kobyłce do 39%, zaś w Wołominie do 50%. – Chcąc realizować założenia Funduszu Spójności musieliśmy zrezygnować z realizacji niektórych zadań inwestycyjnych i zadłużyć gminę.
To zadłużenie w Kobyłce sięga w tej chwili najwyższego z możliwych pułapów – mówił podczas konferencji prasowej, poświęconej realizacji projektu, Mariusz Stefaniak, wiceburmistrz Kobyłki i zastępca Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu w części Kobyłka. W chwili przystąpienia do projektu w Kobyłce skanalizowanych było tylko 4 % miasta zaś z wodociągu korzystało 36% społeczeństwa. Zaplanowano więc zbudowanie 107 km kanalizacji sanitarnej i 2000 przyłączy kanalizacyjnych co pozwoli z tej sieci korzystać 14 485 mieszkańcom.
Jak się okazuje zaplanowana ilość przyłączy jest zbyt mała. Wprowadzono więc kryteria, według których realizowane są przyłącza kanalizacyjne. W pierwszej kolejności na podłączenie mogą liczyć osoby zameldowane, płacące podatki i mające realizowaną umowę na wywóz nieczystości. W gorszej sytuacji są ci, którzy budują w Kobyłce nowy dom. Aby oddać obiekt do użytku i móc się do niego wprowadzić, muszą mieć podłączenie do kanalizacji.
Ponieważ nie są zameldowani, jeśli chcą mieć podłączony budynek w trakcie realizowanej w mieście inwestycji, muszą za to podłączenie sami zapłacić.
W Wołominie projekt zakłada wybudowanie 2,5 km sieci wodociągowej, 46,15 km kanalizacji sanitarnej i 20,97 km kanalizacji deszczowej. W tym przypadku oznacza to, że 2 325 mieszkańców w części miejskiej Wołomina i 5 744 mieszkańców w części wiejskiej Wołomina uzyska dostęp sieci kanalizacyjnej i sanitarnej w Wołominie.
W ramach projektu na oczyszczalni ścieków ?Krym” ma powstać nowy ciąg technologiczny, w tym osadników wstępnych i wtórnych, reaktorów biologicznych, wydzielonej, zamkniętej komory fermentacji i instalacji biogazu oraz zmodernizowanie pompowni ?Gryczana”. Roboty budowlane mają się tu rozpocząć w sierpniu. W Kobyłce kontrakt realizuje jedna firma. Na chwilę obecną wykonano około ? długości sieci. – Zrealizowaliśmy to w ciągu pół roku. To dobry wynik – uważa Mariusz Stefaniak.
W Wołominie inwestycję podzielono na kilka kontraktów. W związku z tym prace prowadzone są na terenie całej gminy.
Teresa Urbanowska