Zielonka jest pierwszym miastem w naszym powiecie, które posiada w pełni sprawny elektroniczny obieg dokumentów. O trudnościach związanych z upowszechnieniem e-urzędu, podpisie certyfikowanym i możliwościach sieciowego urzędu rozmawiamy z sekretarzem Miasta Zielonka, Krzysztofem Słomką.
– Od kiedy w Zielonce możemy załatwić sprawy urzędowe przez internet?
– 4 grudnia 2006 roku w urzędzie Miasta Zielonka uruchomiono elektroniczny obieg dokumentów, przystosowany do weryfikacji podpisu kwalifikowanego (certyfikowanego, elektronicznego). System w znacznym stopniu usprawnił obieg dokumentów zewnętrznych i wewnętrznych. Niestety, praktycznie nie wykorzystywana jest opcja weryfikacji podpisu, gdyż osób rzeczywiście zdolnych do wykorzystania elektronicznego obiegu dokumentów jest w Zielonce zaledwie kilka.
– Zatem czego potrzebuje przeciętny mieszkaniec naszego powiatu, by załatwić sprawy urzędowe w sieci?
– W przypadku, gdy obywatel chciałby ?załatwić” sprawę nie wychodząc z domu, musi wykupić usługę potwierdzającą jego podpis elektroniczny u jednego z trzech usługodawców dopuszczonych przez ?państwo”. Jednocześnie z przykrością informuję, iż ustawodawca nie przewidział możliwości potwierdzenia płatności drogą elektroniczną.
– Po co urzędom potrzebny jest podpis certyfikowany?
– Podpis elektroniczny jest równoznaczny ze ?zwykłym” podpisem, tyle tylko, że na dokumencie elektronicznym. Urzędom jest potrzebny do podpisywania dokumentów elektronicznych wysyłanych do innych urzędów. Urząd musi mieć możliwość weryfikacji podpisu elektronicznego na dokumentach przychodzących drogą elektroniczną. I temu m.in. służy elektroniczny obieg dokumentów, wystawiając jednocześnie tzw. elektroniczne urzędowe potwierdzenie odbioru. Podpis certyfikowany uwiarygadnia osobę składającą pismo przez internet.
– Jakie korzyści przyniesie nam elektroniczny obieg dokumentów?
– Przede wszystkim dokumenty mogą być odbierane elektronicznie 24 h na dobę, również w niedzielę i święta. Wpływające dokumenty podlegają automatycznej rejestracji. Interesant, znający swój numer sprawy oraz indywidualne hasło, w każdej chwili może sprawdzić na jakim etapie ?załatwienia” jest jego sprawa. Sprawy nie ginął, a urzędy mogą działać sprawniej.
– Kiedy możemy się spodziewać upowszechnienia podpisu certyfikowanego?.
-Moim zdaniem, podpis elektroniczny upowszechni się po obniżeniu opłat za jego weryfikację, zmianie mentalności społeczeństwa. Myślę, że sytuacja jest podobna do tej, która miała miejsce z wprowadzaniem kart płatniczych. Ludzie przekonali się do nich dopiero wtedy, gdy zobaczyli, jakie korzyści im przynoszą. Trzeba zacząć wierzyć, że naprawdę to ułatwi nam życie. Jak na razie to zbyt duże Science-Fiction. Na dzień dzisiejszy jedynie urzędy skarbowe, ZUS i bank BPH są dostosowane do wykorzystania podpisu elektronicznego klienta.
Rozmawiał Adam Kudełka