Ruszają pierwsze konkursy w ramach RPO WM!

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję, że 30 czerwca br. ruszy sześć pierwszych konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Będą one dotyczyć m.in. wsparcia dla przedsiębiorców, budowy dróg, inwestycji w służbie zdrowia czy konserwacji zabytków. Na złożenie wniosków beneficjenci mają ok. dwa miesiące. Do rozdysponowania będzie ponad 800 mln zł.

Zarząd Województwa podjął decyzję o uruchomieniu w pierwszej kolejności konkursów, przy których beneficjenci nie będą narażeni na komplikacje wynikające z braku niektórych regulacji prawnych (m.in. niespójności prawa polskiego i unijnego). – Bardzo ważne było dla nas ogłoszenie w pierwszej kolejności Działań skierowanych do przedsiębiorców.

30 czerwca ruszy konkurs dotyczący rozwoju przedsiębiorczości, w ramach którego możliwe będzie otrzymanie wsparcia m.in. na utworzenie nowego przedsiębiorstwa czy rozbudowę już istniejącego – podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

30 czerwca rozpoczną się także nabory w ramach dwóch konkursów dotyczących dróg – powiatowych i gminnych. – Inwestycje drogowe mają kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu, a wiążą się niestety z długotrwałymi pracami przygotowawczymi i procedurami przetargowymi. Dlatego właśnie Zarząd, mimo ciągle jeszcze otwartych kwestii związanych z niespójnością prawa polskiego i unijnego, podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu – wyjaśnił Wicemarszałek Stefan Kotlewski.

Kolejny konkurs dotyczyć będzie inwestycji w służbie zdrowia, która w najbliższych latach będzie musiała zmierzyć się z dostosowaniem infrastruktury do wymogów unijnych. Wsparcie będzie mogło zostać wykorzystane m.in. na: rozbudowę, przebudowę, modernizację (w tym dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych) placówek służby zdrowia oraz zakup sprzętu medycznego.

Ostatni z czerwcowych konkursów dotyczy inwestycji w zakresie kultury. Możliwe będzie tu otrzymanie dofinansowania na szereg działań, od rewitalizacji, konserwacji czy renowacji obiektów i zespołów zabytkowych, poprzez tworzenie szlaków dziedzictwa kulturowego, usuwanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, aż po rewitalizację historycznych i zabytkowych budynków na cele kulturalne.