Marzysz o domu? Kupiłeś działkę budowlaną, projekt pięknego budynku ? to jesteś dopiero na początku drogi. Każdy Inwestor rozpoczynający budowę domu powinien bowiem zastanowić się jakie źródło grzewcze chce zastosować w swoim domu jak też powinien mieć opracowaną wstępną koncepcję układu urządzeń sanitarnych w łazienkach.
Pierwszą pracą z zakresu instalacji hydraulicznych jest wykonanie poziomu kanalizacyjnego. Prawidłowe wykonanie poziomu kanalizacyjnego (pierwszą wylewkę tak zwany ?chudziak? wykonuje się przy budowie fundamentów) wiąże się z rozmieszczeniem w łazienkach ubikacji, wanien, natrysków, gdyż to na tym etapie należy przygotować podejścia do pionów kanalizacyjnych.
Przy wyborze źródła grzewczego należy zacząć od sprawdzenia jakie mamy szanse na gaz ziemny. Jeżeli jest możliwość wykonania przyłącza gazowego wówczas możemy oprzeć nasz system ogrzewania na bazie kotła gazowego kondensacyjnego. Tu poleciłbym zastanowienie się nad wykonaniem dodatkowego źródła grzewczego w postaci kominka z płaszczem wodnym, który to może zapewnić nam oszczędności na ogrzewaniu (wszystko zależy od chęci palenia w nim), ale montując takie urządzenie zapewniamy sobie bezpieczeństwo energetyczne, gdyż w razie awarii kotła gazowego dobrej jakości kominek z płaszczem wodnym zapewni nam ogrzewanie budynku (nawet przy mrozach poniżej -20 st. C) i ciepłej wody użytkowej.
Dla rodzin 4-6 osobowych warto rozpatrzeć opcję montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody. Dzięki kolektorom mamy zapewnioną ciepłą wodę w okresie wiosenno-letnim i wczesnej jesieni ? praktycznie tylko ze słońca. Oszczędzamy na zużyciu gazu oraz wydłużamy żywotność kotła gazowego, który praktycznie w tym okresie pracuje w sposób minimalny dla dogrzewu wody użytkowej przy niewystarczającym nasłonecznieniu w deszczowy dzień.
Przy właściwie wykonanej instalacji technologicznej kotłowni, kominek z płaszczem wodnym będzie prawidłowo współpracował z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym, kolektorami słonecznymi, kotłem gazowym czy pompą ciepła.
Jeżeli okaże się, że Inwestor nie ma szans na przyłącze gazu ziemnego to alternatywą dla kotła kondensacyjnego gazowego będzie instalacja pompy ciepła. Systemy pomp ciepła charakteryzują się niskimi kosztami ogrzewania, ale minusem jest ich koszt montażu oraz prawidłowy dobór mocy, długości odwiertu sond pionowych (najczęściej wykonywane dolne źródło ciepła) i prawidłowo wykonanej instalacji ogrzewania podłogowego i grzejnikowego ? ze względu na to, że pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym.
Prawidłowo wykonana instalacja pompy ciepła będzie ogrzewała budynek w układzie monowalentnym (jako jedyne źródło ciepła), ale polecałbym połączyć ten system również z kominkiem z płaszczem wodnym. Montaże systemów pomp ciepła powinny wykonywać firmy specjalistyczne, które gwarantują wysoką jakość swoich usług.
Bardzo często Inwestorzy rezygnują z układu pompy ciepła ze względu na wysokie koszty montażu takiego systemu grzewczego i decydują się na wykonanie instalacji z kotłem na paliwo stałe. Przy kotłach na drewno, pellet, eko gorszek czy węgiel bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie do ogrzewania wody użytkowej kolektorów słonecznych, które zapewnią wyższy komfort ciepłej wody i ograniczą konieczność uruchamiania takiego kotła w okresie optymalnego nasłonecznienia.
Pompę ciepła możemy zastąpić kotłem gazowym kondensacyjnym zasilanym gazem płynnym, ale niestety gaz płynny jest bardzo drogim paliwem.
I tu powinniśmy połączyć taki system z kominkiem z płaszczem wodnym i kolektorami słonecznymi.
Kiedy wiemy jakim kotłem będziemy ogrzewać nasz wymarzony dom, to musimy zastanowić się w jakich pomieszczeniach zastosować ogrzewanie podłogowe, a w jakich ogrzewanie grzejnikowe. Główna zasada ? to tam gdzie będzie podłoga zimna (kamień, ceramika) powinniśmy zastosować ogrzewanie podłogowe, a tam gdzie jest ciepła podłoga (parkiet, panel), powinniśmy zastosować grzejniki.
Dużym problemem w nowoczesnych budynkach są duże przeszklenia w salonach i jak Inwestor chce zastosować parkiet to jest? kłopot jak taki salon ogrzewać. Możemy zastosować ogrzewanie podłogowe jeżeli będzie parkiet, ale musimy ograniczyć temperaturę zasilania do temperatury bezpiecznej. Parkiet ma niską przewodność ciepła i musi być wykonany z odpowiedniego drewna np. dąb, doussie, iroko, merbau albo tek. Są to drewna o niewielkim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. Niestety wydajność takiego ogrzewania może nie wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania na ciepło i trzeba układ wesprzeć grzejnikiem (może to być pionowy dekoracyjny grzejnik).
Przy wykonaniu dobrze działającego systemu grzewczego musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Dlatego instalację grzewczą powinna wykonywać specjalistyczna firma instalacyjna, która jest w stanie na podstawie projektu budynku zaprojektować właściwe rozwiązanie, a następnie wykonać ten system dając gwarancję na swoje usługi i na materiały instalacyjne, które stosuje przy swoich pracach.
Michał Wiśniewski